Some like it raw

 • Зелена убавина
 • Нутела
 • Макало со лук
 • Шопска салата
 • Сируп од мед и ѓумбир
 • Зелена убавина
 • Нутела
 • Макало со лук
 • Шопска салата
 • Сируп од мед и ѓумбир

Салеп - лековит пијалак со магичен вкус

Објавено во Мали тајни.

Салеп- лековит пијалак со магичен вкус

 

Орхидеите го фасцинираат човештвото повеќе од 3000 години, не само по нивната естетска убавина туку и со лековитата моќ. Планинските орхидеи од родот на Orchis (Orchis mascula, Orchis militaris) се оние од кои се добива салепот.  Овие орхидеи кои се погодни за производство на салеп имаат уникатна структура, коренот има јајцевидна форма и се состои од две луковици. Поголемата луковица го храни цветот, додека помалата е резервна. Идејата за правење на пијалак од ова магично цвеќе припаѓа на Турците, благодарение на нивното религиозно верување. Во осмиот век тие го примаат исламот и според нивното верување не смеат да пијат алкохолни пијалаци. Така дошла идејата за пиење салеп, жешок млечен напиток за загревње во текот на ладните зими.

Здравствени придобивки од зелените сливи

Објавено во Мали тајни.

Зелени сливи

 

Зелените сливи се сурови плодови од дрвото слива. Тие се богати со витамин Ц и содржат голема количина на растворливи растителни влакна. Секојдневното јадење зелени сливи за време на сезоната ќе помогне во редовно празнење на цревата затоа што помагаат во варењето на храната.

Нутритивна вредност на зелените сливи

Зелените сливи се богати со растителни влакна, витамин Ц, витамин А, витамин К, натриум, калиум, протеини, калциум, магнезиум, фосфор и фитонутриенти.
Тие кога се берат се свежи и кисели на вкус. Многу луѓе ги јадат со малку сол за подобар вкус. Нивната сезона е во пролет и рано лето.

10 најдобри здравствени придобивки на зелените сливи

 

Чистење на црниот дроб и жолчното ќесе од стари, натрупани материи и маснотии

Објавено во Мали тајни.

 

Црниот дроб е неверојатно важен орган и неговото попречено функционирање може да се одрази на многу функции на телото, од дигестивни нарушувања до емционална надразливост. Црниот дроб е единствениот дел од телото кој од две места се снабдува со крв. Се регенерира најбрзо и има над 500 функции вклучувајќи:

 • Ја обработува дигестираната храна од тенкото црево
 • Ги контролира нивоата на масти, амино киселини и глукоза во крвта
 • Се бори против инфекциите во телото
 • Ја чисти крвта од честички и инфекции вклучувајќи ги и бактериите
 • Ги неутрализира и уништува лековите и токсините
 • Произведува жолчен сок
 • Складира железо, витамини и други есенцијални материи
 • Ја разградува храната претворајќи ја во енергија
 • Произведува, разградува и регулира бројни хормони вклучувајќи ги и половите хормони
 • Произведува ензими и протеини кои се одговорни за најголем дел од хемиските реакции во телото, на пример оние вклучени во засирување на крвта и поправање на оштетени ткива

Колку е корисен сокот од калинка?

Објавено во Мали тајни.

Сок од калинка

 

Ботаничкото име на калинката е  punica granatum, тоа е латинско име кое означува јаболко или овошје со многу семки.

Калинката со векови била употребувана како храна, но и како лек од Божјата аптека, црвените зрнца на калинката многу потсетуваат на црвените крвни зрнца и имаат широк спектар на лековитост.

Во однос со другите сокови, виното како и зелениот чај, калинката односно нејзиниот сок, содржи најмногу антиоксиданти, конкретно 30 мл. сок од калинка содржи 3 пати повеќе антиоксиданси од 30 мл зелен чај или црвено вино. Тие го штитат телото од вишокот слободните радикали кои се наоѓаат во крвта.

Слободните радикали го менуваат холестеролот во процесот на оксидацијата, за која се смета дека го забрзува процесот на задебелувањето на крвните садови и ја намалува нивната еластичност. Истражувањата покажаа дека сокот од калинка ја намалува оксидацијата на холестеролот.

 • Чоколаден мус со прелив од малини

  Чоколаден мус со прелив од малини

  Овој рецепт за чоколаден мус со прелив од малини доби прва награда за десерт во наградната игра на 24 Kitchen "Summer Cook- Off".

 • Детокс - Ананас, Портокал,Полен и Куркума

  Детокс - Ананас, Портокал,Полен и Куркума

  Curcuma Longa е латинското име на куркумата, се одликува со темно кафена кожа  и прекрасна портокалова внатрешност. Куркумата долго време се користи во кинеската и индиската медицина како моќно растение (корен) против широк спректар воспалителни процеси како подуеност, жолтица, менструални проблеми, крвава урина, крварење, забоболка, модринки, болки во градите итн.

 • Детокс - целер, ѓумбир, морков, јаболко и мандарина

  Детокс - целер, ѓумбир, морков, јаболко и мандарина

  Поради многуте хранливи и здрави материи кои ги содржи целерот, оваа билка се смета за многу здрава и лековита. Целерот има особина да го прочистува организмот од токсините, па заради своите анти токсични својства одличен е за чистење на организмот, после зимските денови.

   

 • Хумус

  Хумус

  Хумусот е традиционалнко макало од Блискиот Исток со единствен, пикантен вкус. Може да се конзумира индивидуално, како намаз во сендвичи, како додаток со главно јадење или како макало со зеленчук подготвен на пареа. Хумусот е добар извор на протеини, растителни влакна, омега-3 масни киселини, железо, манган и фолна киселина. Благодарение на неговата богата содржина на растителни влакна, добар е за намалување на холестеролот и за диети за намалување на килограмите.