Some like it raw

 • Макало со лук
 • Шопска салата
 • Сируп од мед и ѓумбир
 • Зелена убавина
 • Нутела
 • Макало со лук
 • Шопска салата
 • Сируп од мед и ѓумбир
 • Зелена убавина
 • Нутела

НЕ за ГМО храна!

Објавено во Сурова вистина.

НЕ ЗА ГМО ХРАНА!

 


ГМО-Прашање за опстанок на народот!


ГМО храната е погубна за нашето здравје, нашата земја, земјоделство и околината.


Генетски модифицираните организми-ГМО настануваат кога се мешаат гени на животни(бубашваби, риби, жаби, бактерии или луѓе)   со гени на растенија. Тоа не се хибриди кои настануваат со мешање на две растенија! ГМО не може да израсне природно, па нашиот организам ги препознава како туѓо тело и реагира со создавање на антитела што е вовед во автоимуни болести.
Производителите на ГМО инсистираат да не се обележуваат ГМО производите. Зар тоа би го правеле ако ГМО храната е потполно здрава и сигурна?
Руските научници докажале дека ГМО во третата генерација на експериментални глувци предизвикува рак и стерилитет!
Да го сочуваме нашето потпомство!

 

 БТ-токсинот во ГМО служи како инсектицид и го разорува желудникот на инсектите кои умираат кога јадат ГМО храна. Но, желудник имаме и ние!
Животните се често попаметни од луѓето, па никогаш нема да видите диви свињи во ГМО пченка.
ГМО семето е стерилно! За секое наредно сеење морате да купите ново семе. ГМО семето е патентирано, па наместо да садите од минатогодишното семе, морате секоја година да купувате само од компанијата која го произведува.
Би станале РОБОВИ!
А ако не сме послушни, нема да ни продаваат семе и би умреле од глад!
Во Индија поради должничко ропство, до 2010 год. се убиле преку 200.000 земјоделци!
За да успеат, ГМО „растенијата“ мораат да се запршуваат со голема количина на пестициди кои ја загадуваат земјата и ги убиваат сите останати растенија , освен ГМО!
Не се отпорни на суша како што лажно ги рекламираат. Минатата година сушата уништила многу ГМО посеви во светот.
ГМО ГО УНИШТУВААТ ЕКО СИСТЕМОТ НА ПЛАНЕТАТА!
Би се уништиле нашите автохтони семиња по кои сме познати и голем број на луѓе би останале без работа.
Би станале зависници од увозот на храна. Голем број домаќинства кои денес живеат од земјоделство би згаснале.Долгорочни и несогледиви последици ќе се одразат  по животот и здравјето на луѓето , како и на економијата на земјата.
Земји кои забраниле ГМО: Швајцарија, Перу, Бугарија, Боливија, Ирска, Јапонија, Парагвај, Алжир, Филипини, Тајланд, Нов Зеланд, Тасманија, Норвешка, Велика Британија додека Египет, Русија, Франција, Австрија, Луксембург, Португалија, Грција и Германија забраниле ГМО пченка.
Идните генерации ќе ви бидат благодарни.


Кажете НЕ на ГМО!

Автор: Д-р Слаѓана Велков

Print Friendly and PDF
 • Компир салата

  Компир салата

  Варените компири се природно богати со витамини и минерали, посебно калиум, фосфор, Б-комплекс витамини и витамин Ц. Содржат малку калории и масти, а нивната богата содржина со растителни влакна ќе ви помогне да се чувствувате заситено. Наспроти популарното верување, тие не дебелеат.

 • Посна руска салата

  Посна руска салата

  Вистинско време  да ја подготвите оваа  салата е за време на пости и посни слави и да уживате во нејзиниот препознатлив вкус иако не содржи состојки од животинско потекло.

 • Супа од костени

  Супа од костени

  Освен по одличниот вкус, костените се познати и по нивните здравствени придобивки. Тие се богати со растителни влакна кои помагаат да се исфрлат отровите од организмот, а исто така се добри за намалување на лошиот холестерол во крвта. Претставуваат богат извор на витамините од Б групата, на манган и бакар.

 • Божествен напиток

  Божествен напиток

  Јапонското јаболко, основата на овој сок, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.