Some like it raw

 • Шопска салата
 • Зелена убавина
 • Нутела
 • Макало со лук
 • Сируп од мед и ѓумбир
 • Шопска салата
 • Зелена убавина
 • Нутела
 • Макало со лук
 • Сируп од мед и ѓумбир

Мононатриум глутамат – убиец на вашиот мозок!

Објавено во Сурова вистина.

Мононатриум глутамат

Мононатриум глутамат - C5H8NNaO4 (monosodium glutamate), исто така, познат и како MSG или Е-621 е веројатно најпознатиот „подобрувач на вкус" кој е во широка употреба, иако неговото влијание врз здравјето на луѓето, во најмала рака, е дискутабилно.
Неговата намена е да го подобри вкусот во готовите производи. Иако, навистина, го подобрува вкусот на храната, оваа хемиска материја го разорува мозокот, ја пореметува работата на хормоните и е поврзан со цела низа болести.

 • Компир салата

  Компир салата

  Варените компири се природно богати со витамини и минерали, посебно калиум, фосфор, Б-комплекс витамини и витамин Ц. Содржат малку калории и масти, а нивната богата содржина со растителни влакна ќе ви помогне да се чувствувате заситено. Наспроти популарното верување, тие не дебелеат.

 • Посна руска салата

  Посна руска салата

  Вистинско време  да ја подготвите оваа  салата е за време на пости и посни слави и да уживате во нејзиниот препознатлив вкус иако не содржи состојки од животинско потекло.

 • Супа од костени

  Супа од костени

  Освен по одличниот вкус, костените се познати и по нивните здравствени придобивки. Тие се богати со растителни влакна кои помагаат да се исфрлат отровите од организмот, а исто така се добри за намалување на лошиот холестерол во крвта. Претставуваат богат извор на витамините од Б групата, на манган и бакар.

 • Божествен напиток

  Божествен напиток

  Јапонското јаболко, основата на овој сок, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.