Some like it raw

Предизвик "Гответе со нас"

 

Почитувани пријатели, Some Like It Raw во соработка со Нутри Вита Ве поканува да учествувате во нашиот веган предизвик

 

                                                     „ГОТВЕТЕ СО НАС”

                                            Почеток: Понеделник, Март 31, 2014

             

“Движењето” наречено жива храна, храна базирана на растенија или вегански животен стил се појави во светот многу одамна, но за среќа е прилично популарна и кај нас.Оваа храна се подготвува со потполно природни состојки кои се без глутен, без месо, без млеко, без шеќер, без јајца, без глутен и без соја. За некои од нас тоа звучи многу ограничувачки, меѓутоа верувајте дека вкусовите, текстурите, боите и разновидноста на живата храна ќе ве остават без зборови.

Што е потребно за учество:

Слики од работилницата за жива храна -14 декември 2013

 

Сабота, 14 декември, сончево, но не толку топло утро, на закажаното место точно на пладне се собравме неколкумина заљубеници на здравата храна.

Подготвуваме рецепти, разменувавме мислења, совети, искуства и се разбира уживавме заедно во вкусно приготвените јадења и напитоци. Како што беше најавено на менито се најдоа-  за добредојде, свежо цеден сок од ѓумбир, јаболка и мандарина, потоа макао-природен шејк од лешниково млеко со рогач, лукума и урми, чипс од кељ со сос од индиски ореви, освежителна супа од авокадо, шпагети од зелени тиквички со песто од пченка, шпагети од портокалова тиква со алфредо сос, маринирани шитаке печурки и овенат спанаќ и за крај следуваше сладолед од банани и путер од кикирики.

Им благодариме на прекрасните учеснички кои ја направија работилницата уште поинтересна, позабавна и незаборавна.

Нема да трошиме многу зборови на објаснување, туку ќе оставиме сликите да зборуват наместо нас и барем малку ја доловат атмосферата во која уживавме сите.

Работилница за жива храна „ВОВЕД ВО ЖИВАТА ХРАНА“

Научете како да приготвувате вкусни „живи“ специјалитети со потполно природни состојки кои се без глутен, без млеко, без шеќер, без јајца и без соја.  Погледнете и вкусете како во живо се подготвуваат неодоливи предјадења, шејкови, супи, главни јадења и десерти.

 Живата храна енергетски не го оптоварува организмот оставајќи му време сам да се исцели и подмлади. Затоа оваа храна е одличен начин за детосификација на телото од сите натрупани отрови, загадувачи тешки метали кои ги внесуваме преку воздухот, индустриската храна и водата.