Some like it raw

Колку е корисен сокот од калинка?

Објавено во Мали тајни.

Сок од калинка

 

Ботаничкото име на калинката е  punica granatum, тоа е латинско име кое означува јаболко или овошје со многу семки.

Калинката со векови била употребувана како храна, но и како лек од Божјата аптека, црвените зрнца на калинката многу потсетуваат на црвените крвни зрнца и имаат широк спектар на лековитост.

Во однос со другите сокови, виното како и зелениот чај, калинката односно нејзиниот сок, содржи најмногу антиоксиданти, конкретно 30 мл. сок од калинка содржи 3 пати повеќе антиоксиданси од 30 мл зелен чај или црвено вино. Тие го штитат телото од вишокот слободните радикали кои се наоѓаат во крвта.

Слободните радикали го менуваат холестеролот во процесот на оксидацијата, за која се смета дека го забрзува процесот на задебелувањето на крвните садови и ја намалува нивната еластичност. Истражувањата покажаа дека сокот од калинка ја намалува оксидацијата на холестеролот.

Кимчи – пробиотска храна со големи здравствени придобивки

Објавено во Мали тајни.

Кимчи – пробиотска храна со големи здравствени придобивки

 

 Кимчи претставува зачинета ферментирана зелка која потекнува од Кореа и е богата со пробиотици.

 Оддржувањето на здрава цревна флора е исклучително значајно за здравјето и виталноста, а кимчи е еден начин за да го обезбедите телото со пробиотски бактерии.

 Тоа е евтина, зачинета и малку лута салата која има бројни здравствени придобивки.

Расолот – чудотворна традиционална храна

Објавено во Мали тајни.

Расолот – чудотворна традиционална храна

 

Многумина веруваат дека исцелителната моќ на ферментираната зелка се граничи со чудо.

Конзумирањето на зеленчукот од фамилијата зелки во која спаѓаат зелката, брокулата, прокељот е познат по тоа што го намалуваат ризикот од бројни видови рак како рак на белите дробови, на дебелото црево, на дојка, на јајниците и на мочниот меур.

Освен способноста да се борат против ракот, конзумирањето на овие видови зеленчук, исто така, овозможува значајни кардиоваскуларни придобивки бидејќи го блокораат создавањето на наслаги во крвните садови.

Афионот – Македонска супер храна

Објавено во Мали тајни.

Афион

 

Афионот е едногодишно растение со исправено стебло кое е високо  140-150см. Потекнува од Азија и се одгледува неверојатни 3000 години, за него знаеле и старите Египјани, а во античка Грција афионот бил претставен како лек од Хипократ. Семето од афион уште од тогаш се користи како лек против несоница, лек против неплодноста, па дури и му се препишувале магични моќи на невидливост. Има прекрасни крупни цветови кои имаат бела, розева или црвена боја со четири листови. По боите на цветот и семето се разликуваат повеќе подвидови, од кои само неколку се опијатски.

 Плодот е чашка која е затворена со „круна“ на врвот, а семето е ситно, мрежесто во форма на мал бубрег. Во Македонија денес се одгледува афион (бел и сив) само со посебна дозвола на надлежните државни служби.