а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Без глутен

Перуанско зеленило

Перуанско зеленило

Фисалис (Physalis minima) е овошје кое со години се користело во ајурведската традиционалната медицина поради неговите здравствени придобивки. Најмногу е познато по неговите антиканцерни својства, но дејствува и како диуретик, лаксатив со антивоспалителни, антибактериски и антимикробни својства.

Како да ’ртите хељда?
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: 'Ртење

Како да ’ртите хељда?

Хељдата може слодобно да ја консумираат луѓето кои имат целиакија бидејќи не содржи глутен. Таа е добра замена за пченицата, овесот, ’ржот и јачменот во безглутенска исхрана.

Хумус

Хумус

Хумусот е традиционалнко макало од Блискиот Исток со единствен, пикантен вкус. Може да се конзумира индивидуално, како намаз во сендвичи, како додаток со главно јадење или како макало со зеленчук подготвен на пареа. Хумусот е добар извор на протеини, растителни влакна, омега-3 масни киселини, железо, манган и фолна киселина. Благодарение на неговата богата содржина на растителни влакна, добар е за намалување на холестеролот и за диети за намалување на килограмите.

Сок од цвекло,јаболко и калинка

Сок од цвекло,јаболко и калинка

Цвеклото и калинката како тим, се одлични борци против анемија, замор и болестите на дигестивниот тракт.

Подземно богатство

Подземно богатство

Цвеклото и морковот трационално се користат кај нас за подобрување на крвната слика, а освен тоа, морковот кој е богат извор на бета каротен е одличен за очното здравје, за убава кожа, против стареење и макуларна дегенарација.

Цикорија во црвено

Цикорија во црвено

Цикоријата, денес, е позната како култивирана билка, добиена од дивата цикорија која се користи во народната медицина за заболување на црниот дроб, за зајакнување и за чистење на организмот. Исто така, ефикасна е за намалување на холестеролот и масните материи во крвта.

Салата со ротква, краставица и нане
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Салати

Салата со ротква, краставица и нане

Црвената ротква е еден од најздравите коренасти зеленчуци кој може да се јаде често, а списокот на здравствени продобивки од истите е навистина долг. Сето тоа се должи на многуте хранливи материи кои се содржат во ротквата, како што се витамин Ц, Б6, Е, А, и К, антиоксиданси, влакна и широк спектар на минерали како цинк, фосфор, бакар, калциум, магнезиум, калиум , железо и манган.

Чоколадна торта - рецепт на Ирена Голомеиќ

Чоколадна торта - рецепт на Ирена Голомеиќ

Чоколадна торта е еден од неколкуте рецепти кои ни ги испрати Ирена Голомеиќ за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Чоколадна торта со авокадо и гоџи бобинки - рецепт на Слободан Калајџиски
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоколадна торта со авокадо и гоџи бобинки - рецепт на Слободан Калајџиски

Чоколадна торта со авокадо и гоџи бобинки според рецепт на Слободан Калајџиски кој ни го испрати за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Вегански шлаг
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Готвено

Вегански шлаг

Шлаг без млечни и други животински производи? Звучи премногу добро за да биде вистина? Но, вистина е и има неверојатен вкус, а можете да го користите во безброј комбинации со живи торти, колачи, овошни салати, палачинки, па и како самостоен десерет со измелени лешници, ореви, бадеми или друго јаткасто овошје.

Шпагети со кисела павлака и капари

Шпагети со кисела павлака и капари

Шпагетите се најбрзиот оброк во суровата исхрана, потребна е само 1 минута за да ги направите.

Како да ’ртите наут?
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: 'Ртење

Како да ’ртите наут?

’Ртениот наут може да го користите во многу рецепти -хумус, фалафел ќофтиња или како додаток во салати.

Жива баклава
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Жива баклава

„Жива“, веганска баклава која е одлична и здрава замена за традиционалната.

<<  9 10 11 12 13 [14