а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Дехидрирање

Дехидрирани розеви домати

Дехидрирани розеви домати

 Има два важни елементи кога се дехидрира живата храна за да се зачуват ензимите. Првиот елемент е правилна контрола на температурата и второ е времето кое е потребно за да се дехидрира храната. Ако температурата е превисока, ензимите можат да бидат уништени, но ако температурата е прениска, на храната ќе и’ е потребно повеќе време да се исуши, предизвикувајќи да се расипе или да се појават бактерии.

Овошна кора од јапонско јаболко

Овошна кора од јапонско јаболко

Јапонското јаболко, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.

Гумени бонбони

Гумени бонбони

Здрави гумени бонбони кои лесно се прават и можете да ги давате на вашите деца без грижа на совест.

Слатко од смокви

Слатко од смокви

Иако во сурова варијанта, слатково од смокви има идентичен вкус со традиционалното.

Леб од хељда и домати

Леб од хељда и домати

Лепче со домати богато со растителни влакна.

Лепче со лук

Лепче со лук

Ова живо лепче е направено без житарки, не содржи глутен, а има вкус и изгледа како вистинско лепче.