а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Десерти

Зелен пудинг од јапонски јаболки
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Зелен пудинг од јапонски јаболки

Јапонското јаболко, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.

Овошна кора од јапонско јаболко

Овошна кора од јапонско јаболко

Јапонското јаболко, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.

Амус Буш (Amuse Bouche) - слатки залачиња
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Амус Буш (Amuse Bouche) - слатки залачиња

Амус Буш (Amuse Bouche) е општ назив за мала закуска која се служи пред предјадењето, најчесто го нема на менито во ресторанот, бесплатно е и е сопствен избор на главниот кувар, а не на гостите.

Звучи преубаво :-)

Нутела бомбички

Нутела бомбички

Бидејќи во секое време дома имаме жива нутела, овие бомбички нам ни се супер брзи за спремање.

Вегански баунти залачиња - рецепт на Драгана Велковска
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Десерти

Вегански баунти залачиња - рецепт на Драгана Велковска

Вегански баунти залачиња е еден од неколкуте рецепти кои ни ги испрати Драгана Велковска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Сорбет од јагоди
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Сорбет од јагоди

Вистинско освежување за топли, летни денови.

Банана торта
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Банана торта

Вкусен и освежителен леден десерт.

Крем оревко
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Крем оревко

Вкусен крем кој освен тоа што е здрав, богат е и со есенцијални хранливи материи. Оревите се богати со протеини, витамини, омега-3 масни киселини, минерали во трагови...Тие се единствените јатки кои имаат значајна количина на алфа-линоленска киселина. Содржат голема количина на витамин Б6 и корисно количество на витамин Е во форма на токоферол. Исто така, добар извор се на манган, магнезиум, фосфор и железо.

Кокосови мразулки
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти

Кокосови мразулки

Вкусно разладување за летните денови ...

Чокоминтки

Чокоминтки

Дали сте пробале нешто толку слатко, живо , а толку освежително ?

Ние оддамна се обидувавме да направиме жива верзија на пеперминт пралини, но сите беа неуспешни заради отсуството на пеперминт маслото.

Но овојпат сè излезе како што треба.

Тарт со крем од калинка
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Тарт со крем од калинка

Едно од најстарите познати овошја кое се наоѓа  во пишувањата и артефактите на многу култури и религии, калинката (punica granatum) вистински потекнува од Персија. Богата со хранливи материи и антиоксиданти, калинката се смета како симбол за здравјето, плодноста и вечниот живот.

Чоколадирани банани
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Чоколадирани банани

Едноставен рецепт кој се спрема брзо и лесно на кој децата не можат да му одолеат.

Живи палачинки

Живи палачинки

За овие палачинки потребни ви се само три состојки, а се одлична замена за традиционалните.

Гумени бонбони

Гумени бонбони

Здрави гумени бонбони кои лесно се прават и можете да ги давате на вашите деца без грижа на совест.

[12 3  >>