а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Ферментација

Зрело сирење
  • Сложеност: сложено
  • Категорија: Сирења

Зрело сирење

Ако не сте пробале да направите зрело сирење, ова е вистинскиот момент да го направите тоа. Ова е најдоброто веган сирење кое ќе го пробате.

Воден кефир - пробиотски еликсир на животот

Воден кефир - пробиотски еликсир на животот

Водениот кефир се прави од кефирни зрна, познати уште како и шеќерни зрна, тибикос, тиби или јапонски водени кристали. Овие зрна составуваат култури од различни видови на здрави бактерии и квасец, составени заедно во полисахаридна матрица создадена од бактериите. Симбиотската врска на микробите произведува стабилна растечка култура.

Кимчи

Кимчи

Кимчи е вид на ферментирана салата која се прави во Кореа со векови и е богата со пробиотици како бактерии на млечна киселина. Ферментацијата е одлличен начин да се зачува зеленчукот и да се направи полесен за дигестија.

Ферментиран прокељ и карфиол

Ферментиран прокељ и карфиол

Конзумирањето на зеленчукот од фамилијата зелки во која спаѓаат зелката, брокулата, прокељот е познат по тоа што го намалуваат ризикот од бројни видови рак како рак на белите дробови, на дебелото црево, на дојка, на јајниците и на мочниот меур. Причина повеќе да уживате во вкусот на салата од кисел прокељ со карфиол.

Ферментиран прокељ

Ферментиран прокељ

Конзумирањето на зеленчукот од фамилијата зелки во која спаѓаат зелката, брокулата, прокељот е познат по тоа што го намалуваат ризикот од бројни видови рак како рак на белите дробови, на дебелото црево, на дојка, на јајниците и на мочниот меур. Причина повеќе да уживате во вкусот на салата од кисел прокељ со млад кромид.

Салата од кисела зелка
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Салати

Салата од кисела зелка

Конзумирањето на зеленчукот од фамилијата зелки во која спаѓаат зелката, брокулата, прокељот е познат по тоа што го намалуваат ризикот од бројни видови рак како рак на белите дробови, на дебелото црево, на дојка, на јајниците и на мочниот меур. Причина повеќе да уживате во вкусот на слата од кисела зелка.

Сирење од макадамија
  • Сложеност: сложено
  • Категорија: Сирења

Сирење од макадамија

Макадамијата е добар извор на протеини кои ги содржат сите есенцијални и некои неесенцијални аминокиселини. Исто така, содржи важни антиоксиданти, витамин Е и селен кои ја спречуваат штетата од слободните радикали во телото.

Расолница

Расолница

На овој начин лесно ќе добиете расолница секогаш кога ќе посакате.

Многумина веруваат дека исцелителната моќ на овој зеленчук се граничи со чудо. 

Подмладувачки напиток - Режувелак

Подмладувачки напиток - Режувелак

Овој ферментиран напиток ќе ве подмлади, ќе ја надополни вашата енергија и ќе го обнови вашето здравје.

Морам да напоменам дека истиот  воопшто не е скап, лесно се прави, има освежителен вкус и е ПОЛН со прекрасни хранливи материи за вашето тело. Претставува здрав пробиотик, исто така има витамини Б, К и Е, протеини и ензими. Корисен е за вашиот дигестивен систем, поттикнувајќи здрава цревна флора. Исто така, претставува одличен стартер за живо сирење од јатки!

Сирење од индиски ореви
  • Сложеност: сложено
  • Категорија: Сирења

Сирење од индиски ореви

Сирење, а без животински производи, звучи чудно, а сепак вистинито.