а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Ферментирани напитоци

Воден кефир - пробиотски еликсир на животот

Воден кефир - пробиотски еликсир на животот

Водениот кефир се прави од кефирни зрна, познати уште како и шеќерни зрна, тибикос, тиби или јапонски водени кристали. Овие зрна составуваат култури од различни видови на здрави бактерии и квасец, составени заедно во полисахаридна матрица создадена од бактериите. Симбиотската врска на микробите произведува стабилна растечка култура.

Расолница

Расолница

На овој начин лесно ќе добиете расолница секогаш кога ќе посакате.

Многумина веруваат дека исцелителната моќ на овој зеленчук се граничи со чудо. 

Подмладувачки напиток - Режувелак

Подмладувачки напиток - Режувелак

Овој ферментиран напиток ќе ве подмлади, ќе ја надополни вашата енергија и ќе го обнови вашето здравје.

Морам да напоменам дека истиот  воопшто не е скап, лесно се прави, има освежителен вкус и е ПОЛН со прекрасни хранливи материи за вашето тело. Претставува здрав пробиотик, исто така има витамини Б, К и Е, протеини и ензими. Корисен е за вашиот дигестивен систем, поттикнувајќи здрава цревна флора. Исто така, претставува одличен стартер за живо сирење од јатки!

Саси ароматизирана вода
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Напитоци

Саси ароматизирана вода

Саси вода е именувана од магазинот Превенција (Prevention) во чест на Синтија Сас која го создала овој рецепт за диетата „Рамен стомак“. Тоа е вода со вибрација и има подобар вкус од обичната вода. Исто така, речиси и нема калории, а ѓумбирот всушност помага во смирувањето на дигестивниот систем.Саси водата лесно може да ја подготвите во вашиот дом и дејствува навистина освежувачки, особено во жешките летни денови.