а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Главни јадења

Маринара од домати и црвени бабури

Маринара од домати и црвени бабури

Вкусна, жива маринара која е неизбежен дел од било кои италијански живи или вегански јадења.

Лазања од тиквички

Лазања од тиквички

Жива лазања од тиквички без млечни производи, без глутен и се разбира, без печење. Свежа, лесна и неодоливо вкусна.

Жива пица

Жива пица

Кој може да одолее на пица, посебно кога е и здрава и вкусна? :)

Лазања од тиквички - рецепт на Ивана Јаневска

Лазања од тиквички - рецепт на Ивана Јаневска

Лазања од тиквички е рецепт на Ивана Јаневска кој доби специјална награда  за презентација, начин на сервирање, декорација и фотографија за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Фотографија: Варавара Николова

 

Лазања со кељ - рецепт на Ивана Грбиќ

Лазања со кељ - рецепт на Ивана Грбиќ

Лазања со кељ е рецептот што ни го испрати Ивана Грубиќ за наградниот птредизвик „Гответе со нас“.

„Омлет со сланина“

„Омлет со сланина“

Направете вкусен „омлет“ без јајца!

Шпагети со алфредо сос и спанаќ

Шпагети со алфредо сос и спанаќ

Невообичаени шпагети од тиква со алфредо сос, „овенат“ спанаќ и шитаке печурки.

Оризови свежи ролни

Оризови свежи ролни

Оризовите листови не се многу познати кај нас бидејќи се појавија неодамна на нашиот пазар,но иако всушност не се „живи“ можат да се применуваат на многу начини во кујната бидејќи имаат неутрален вкус, не содржат глутен, а добро заситуваат.

Жив појадок

Жив појадок

Протеински, хранлив и вкусен појадок со млеко од лешници.

Шпагети Елмо

Шпагети Елмо

Со овие шпагети, на убав и забавен начин ќе ги натерате децата да јадат повеќе здрава храна.

Тарт со маринирани печурки и сос

Тарт со маринирани печурки и сос

Солен тарт за вистински гурмани.

Сарма

Сарма

Традиционалниот македонски рецепт во „жива“ варијанта без животински производи, а со богат вкус.

Шпагети со кисела павлака и капари

Шпагети со кисела павлака и капари

Шпагетите се најбрзиот оброк во суровата исхрана, потребна е само 1 минута за да ги направите.