а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Готвено

Крем супа со црвена леќа - рецепт на Лилјана Давкова
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Крем супа со црвена леќа - рецепт на Лилјана Давкова

Крем супа од црвена леќа е третонаградениот рецепт на Лилјана Давкова за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Безглутенски леб од наут

Безглутенски леб од наут

Наутот е една од најстарите култивирани мешунки на Блискиот Исток која многу често се користи таму, било во вид на хумус, леб, во салата, за фалафел, во супи итн. Во последно време, сè повеќе се користи и кај нас поради неговите здравствени придобивки. Наутот не содржи глутен, а е богат со растителни влакна и протеини и има низок гликемиски индекс. Оваа моќна комбинација може да помогне во контрола на телесната тежина. Освен тоа, тој е познат по намалување на лошиот холестерол во крвта.

Чорба од зелена леќа

Чорба од зелена леќа

Ова е извонредно здрав оброк, кој содржи изобилство од вкусови и бои, а истовремено е  јадење богато со растителни влакна.

Толчена сол со афион

Толчена сол со афион

Овој вкусен традиционален рецепт е карактеристичен за Радовишкиот регион, односно таму каде сеште се одгледува афионот.

Супа од костени
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Супи

Супа од костени

Освен по одличниот вкус, костените се познати и по нивните здравствени придобивки. Тие се богати со растителни влакна кои помагаат да се исфрлат отровите од организмот, а исто така се добри за намалување на лошиот холестерол во крвта. Претставуваат богат извор на витамините од Б групата, на манган и бакар.

Супа од тиква и кромид
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супа од тиква и кромид

Придобивките од консумирање тиква се многубројни.  Содржи витамин Б1, Б2, Б6, Ц и Е и бета каротен, минерали- фосфор, калциум, магнезиуми железо и растителни влакна, а има многу малку калории. Се препорачува да ја консумираат луѓето со висок холестерол и оние со вишок килограми.

Путер од кикирики - рецепт на Лилјана Давкова
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Путери

Путер од кикирики - рецепт на Лилјана Давкова

Путер од кикирики, еден од повеќето рецепти кои ни ги испрати Лилјана Давкова за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Рататуј - рецепт на Лилјана Давкова

Рататуј - рецепт на Лилјана Давкова

Рататауј според рецепт на Лилјана Давкова која ни го испрати за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Романеско супа

Романеско супа

Романеско карфиолот е добиен со вкрстување на брокулата и карфиолот, покрај тоа што е многу атрактивен за гледање, истиот е и многу вкусен за јадење.

Домашни печени семки од тиква

Домашни печени семки од тиква

Семките од тиква се одличен извор на цинк, но исто така изобилуваат и со други минерали како што се манган, фосфор, бакар,магнезиум, калиум, калциум, железо и витамин К и ниацин или витамин Б3.

Навистина одличен и првенствено здрав избор за грицкање.

Супа со брокули- рецепт на Ивана Јаневска
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супа со брокули- рецепт на Ивана Јаневска

Супа од брокули е третиот рецепт кој ни го испрати Ивана Јаневска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Фотографија: Варвара Николова

Супер - зелена супа
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супер - зелена супа

Супер-зелена и супер-здрава супа која речиси и да не содржи масти, а е богата со растителни влакна, железо, калиум, магнезиум и протеини.

Печена тиква

Печена тиква

Сурова, печена или варена... Без оглед на тоа како е подговена, тиквата е здрав есенски делкатес.

Веган суши

Веган суши

Традиционалното јапонско јадење кое е популарно насекаде во светот, се прави во најразлични варијанти и со разни додатоци, но генерално сите видови содржат ориз и алги нори. Нашиот избор падна на веганско суши со шитаке печурки, авокадо, ротквица, краставица и црвена бабура. Има интересен изглед и вкус.

Розево рижото

Розево рижото

Уникатно, розево рижото за посебни моменти.

<<  1 [23  >>