а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Маринирање

Ферментиран прокељ и карфиол

Ферментиран прокељ и карфиол

Конзумирањето на зеленчукот од фамилијата зелки во која спаѓаат зелката, брокулата, прокељот е познат по тоа што го намалуваат ризикот од бројни видови рак како рак на белите дробови, на дебелото црево, на дојка, на јајниците и на мочниот меур. Причина повеќе да уживате во вкусот на салата од кисел прокељ со карфиол.

Ферментиран прокељ

Ферментиран прокељ

Конзумирањето на зеленчукот од фамилијата зелки во која спаѓаат зелката, брокулата, прокељот е познат по тоа што го намалуваат ризикот од бројни видови рак како рак на белите дробови, на дебелото црево, на дојка, на јајниците и на мочниот меур. Причина повеќе да уживате во вкусот на салата од кисел прокељ со млад кромид.

Маринирани печурки

Маринирани печурки

Овие маринирани печурки можете да ги користите во салата, врз парче „жива“ пица или самостојно како предјадење.

Маринирани шитаке печурки

Маринирани шитаке печурки

Овие маринирани печурки можете да ги користите како додаток на главни јадења, во салати или како самостојно предјадење.

Чадени буковки

Чадени буковки

Овие маринирани печурки можете да ги користите како додаток на главни јадења, во салати или како самостојно предјадење.

Кисели краставички во лимонов сок

Кисели краставички во лимонов сок

Овој рецепт е инспириран од рецептот за маринирани лимони кои се карактеристични за Северна Африка.

Кисело (маринирано) цвекло

Кисело (маринирано) цвекло

Супер тенките парчиња на црвено цвекло ја задржуваат нивната крцкавост во оваа пикантна течност. Измешајте ги во салата, јадете од тегла или послужете како предјадење.

Маринирање

Маринирање

Суровото маринирање е всушност еден вид ферментација, која е лесен дамнешен процес. Бидете креативни со маринираните зеленчуци додавајќи билки, зачини и ароми според ваш вкус.