а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Предјадења

Шопска салата
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати

Шопска салата

Зрело сирење
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Сирења

Зрело сирење

Ако не сте пробале да направите зрело сирење, ова е вистинскиот момент да го направите тоа. Ова е најдоброто веган сирење кое ќе го пробате.

Амус Буш (Amuse Bouche) - слатки залачиња
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти

Амус Буш (Amuse Bouche) - слатки залачиња

Амус Буш (Amuse Bouche) е општ назив за мала закуска која се служи пред предјадењето, најчесто го нема на менито во ресторанот, бесплатно е и е сопствен избор на главниот кувар, а не на гостите.

Звучи преубаво :-)

Мексиканска салата
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Салати

Мексиканска салата

Богатство од бои и вкусови во една салата, привлечна на око, но уште повеќе на вкус.

Мини канелони

Мини канелони

Вкусни залачиња кои можете да ги јадете како додаток на друго јадење или самостојно.

Жив хумус

Жив хумус

Вкусно и здраво предјадење богато со омега-3 масни киселини, железо, витамин Б6, фолна киселина, манган...Може да се користи како намаз во сендвичи, прелив за салата, како макало со свеж зеленчук или како додаток на главно јадење.

Гвакамоли (макало од авокадо)

Гвакамоли (макало од авокадо)

Гвакамоли е макало направено од авокадо, коешто оригинално потекнува од Мексико. Името е изведено од два збора на Ацтеките – ahuacatl (авокадо) и molli (сос). Тајната за совршено гвакамоли е во користењето на добри, зрели авокада.

Сирење од бадеми
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Сирења

Сирење од бадеми

Доколку немате идеја што да правите со пулпата која ви останува од секојдневното цедење на бадемово млеко, еве ви еден вкусен рецепт за брзо приготвување.

Макало со лук

Макало со лук

Ем македонско, ем живо, ем здраво, ем вкусно!

Здрава ужина

Здрава ужина

Здрава ужина која се подготвува брзо и лесно!

Лепче со авокадо и никулци - рецепт на Ивана Грбиќ

Лепче со авокадо и никулци - рецепт на Ивана Грбиќ

Лепче со авокодо и никулци според рецепт на Ивана Грубиќ што ни го испрати за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Леб од хељда и домати

Леб од хељда и домати

Лепче со домати богато со растителни влакна.

Салата од авокадо и краставица
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати

Салата од авокадо и краставица

Лесна и освежителна салата, богата со омега 3 масни киселини

„Омлет со сланина“

„Омлет со сланина“

Направете вкусен „омлет“ без јајца!

Лепче со лук

Лепче со лук

Ова живо лепче е направено без житарки, не содржи глутен, а има вкус и изгледа како вистинско лепче.

[12 3  >>