а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Преливи и Сосови

Алфредо сос

Алфредо сос

Вкусен сос кој е бил идеален за било која сурова паста.

Маринара од домати и црвени бабури

Маринара од домати и црвени бабури

Вкусна, жива маринара која е неизбежен дел од било кои италијански живи или вегански јадења.

Гвакамоли (макало од авокадо)

Гвакамоли (макало од авокадо)

Гвакамоли е макало направено од авокадо, коешто оригинално потекнува од Мексико. Името е изведено од два збора на Ацтеките – ahuacatl (авокадо) и molli (сос). Тајната за совршено гвакамоли е во користењето на добри, зрели авокада.

Домашен сенф - рецепт на Драгана Велковска

Домашен сенф - рецепт на Драгана Велковска

Домашен сенф е еден од неколкуте рецепти кои ни ги испрати Драгана Велковска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Макало со лук

Макало со лук

Ем македонско, ем живо, ем здраво, ем вкусно!

Кисела павлака

Кисела павлака

Кисела павлака во „жива“ веганска варијанта.

Веганез - Здрав суров мајонез

Веганез - Здрав суров мајонез

Мајонезот секогаш се наоѓа на врвот од листата калорични и нездрави јадења. Сега може да уживате во вкусот на мајонез, а без да правите компромиси со здравјто.

Карамел прелив

Карамел прелив

Сегаможете да направете карамел прелив без млеко и млечни производи.