а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Путери

Путер од кокос
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Путери

Путер од кокос

Бидејки кај нас во Македонија не може да се купи, а во многу од рецептите за десерти како состојка може да се сретне кокосов путер,решивме да го направиме сами.Испадна дури подобро од очекуваното...Евтин е, а и лесен за подготовка.

Богат со лауринска киселина која го зајакнува имунитетот и ги уништува штетните бактерии, вируси и габи.
Го забрзува метаболизмот кој помага во губење на вишок килограми и зголемување на енергијата.
Содржи здрави масти, есенцијални аминикиселини, калциум и магнезиум.

Путер од макадамија
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Путери

Путер од макадамија

Овој рецепт за путер е 100% природен и здрав.

Со макадамијата се прави неверојатно вкусен, кремаст путер кој има антивоспалитено дејство. Исто така содржи и мононезаситени масти , кои се слични со оние од маслиновото масло и авокадото.

Овој путер од макадамија слободно можете да го намачкате на живо лепче или да го измешате со какао и малку мед, за да би добиле чоколаден намаз.