а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Супи

Супа од анасон и авокадо
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Супи

Супа од анасон и авокадо

Анасонот, основата на оваа жива супа, е богат со растителни влакна, витамин Ц, калиум и манган. Авокадото, пак, е одличен извор на здрави масти - омега-3 масни киселини. Со оваа супа, на одличен и вкусен начин ќе ги почувствувате нивните здравствени придобивки.

 

Супа од лубеница
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: Супи

Супа од лубеница

Лубеницата, кралицата на летото, поради големата содржина на вода, одлично ја гаси жедта, го помага варењето на храната и  помага во излачувањето на течнотите од организмот. Со овој рецепт, лесно ќе ги почувствувате нејзините освежувачки својства во топлите летни денови.

Супа од авокадо

Супа од авокадо

Оваа освежителна супа се прави многу едноставно и брзо, а е богата со омега-3масни киселини, витамин Ц и калиум.

Супа од костени
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Супи

Супа од костени

Освен по одличниот вкус, костените се познати и по нивните здравствени придобивки. Тие се богати со растителни влакна кои помагаат да се исфрлат отровите од организмот, а исто така се добри за намалување на лошиот холестерол во крвта. Претставуваат богат извор на витамините од Б групата, на манган и бакар.