а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Супи

Супа виножито
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супа виножито

Боите на виножитото оживеани  во оваа вкусна и хранлива супа без вешатчки конзерванси која лесно и брзо можете да ја направите во вашиот дом.

Зелена супа од брокула
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Зелена супа од брокула

Брокулата е зелен зеленчук кој во минатото бил ретко  застапен во нашата македонска кујна, но денес често може да се сретне во рецепти за салати, супи итн. Брокулата како растение преставува права ризница на корисни нутиритенти, кои се многу значајни за одржувањето на здравјето на човекот. Таа содржи големи количества на витамини А, Ц и Е, минерали: калциум, магнезиум, железо, бетакаротен, фолна киселина и многу други корисни состојки.

 

Супа од тиква и компир

Супа од тиква и компир

Домашна супа со природни состојки без вештачки конзервански и скриена количина на сол со прекрасен вкус.

Супа од домати и компир
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супа од домати и компир

Домашните супи, колку и да не изгледа така, воопшто не одземаат време и не се тешки за правње, а вкусот е незаменлив со која било супа од ќесичка. Исто така, нема да внесете скриена сол  и моно натриум глутамат кои ги има во готовите супи.

Богата зеленчукова супа
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Богата зеленчукова супа

Иако изгледа дека е комплицирана  поради многуте зеленчуци, оваа супа е едноставна, богата со хранливи состојки и се подготвува побрзо отколку супа од ќеса. :-)

Крем супа со црвена леќа - рецепт на Лилјана Давкова
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Крем супа со црвена леќа - рецепт на Лилјана Давкова

Крем супа од црвена леќа е третонаградениот рецепт на Лилјана Давкова за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Супа од костени
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Супи

Супа од костени

Освен по одличниот вкус, костените се познати и по нивните здравствени придобивки. Тие се богати со растителни влакна кои помагаат да се исфрлат отровите од организмот, а исто така се добри за намалување на лошиот холестерол во крвта. Претставуваат богат извор на витамините од Б групата, на манган и бакар.

Супа од тиква и кромид
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супа од тиква и кромид

Придобивките од консумирање тиква се многубројни.  Содржи витамин Б1, Б2, Б6, Ц и Е и бета каротен, минерали- фосфор, калциум, магнезиуми железо и растителни влакна, а има многу малку калории. Се препорачува да ја консумираат луѓето со висок холестерол и оние со вишок килограми.

Романеско супа

Романеско супа

Романеско карфиолот е добиен со вкрстување на брокулата и карфиолот, покрај тоа што е многу атрактивен за гледање, истиот е и многу вкусен за јадење.

Супа со брокули- рецепт на Ивана Јаневска
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супа со брокули- рецепт на Ивана Јаневска

Супа од брокули е третиот рецепт кој ни го испрати Ивана Јаневска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Фотографија: Варвара Николова

Супер - зелена супа
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супер - зелена супа

Супер-зелена и супер-здрава супа која речиси и да не содржи масти, а е богата со растителни влакна, железо, калиум, магнезиум и протеини.

Супа од тиква и сладок компир
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Супа од тиква и сладок компир

Уште една домашна супа, богата со растителни влакна и со прекрасен вкус.

Крем супа со печурки
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи

Крем супа со печурки

Уште една домашна супа, супер брза и неверојатно вкусна.