а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Зелени кашести сокови

Црвено - жолто - зелено

Црвено - жолто - зелено

Јагоди, банани и портокал со спанаќ и нема да погрешите ниту со вкусот, ниту со здравјето.

Сок од ананас, боровинка и портокал

Сок од ананас, боровинка и портокал

Ананасот е егзотично овошје кое е вистински спој на здрави и корисни состојки. Ананасот е богат со ензими, витамини, минерали како на пример, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, јод, цинк, манган, провитамин А, витамини Е, Ц, витамини од групата Б, растителни влакна, ензим – бромелаин. Ананасот го јакне природниот имунитет на организмот, го поттикнува метаболизмот и позитивно делува и на заштита на организмот од штетното дејство на слободните радикали.Препорачуваме ананасот да се јаде свеж, бидејќи тогаш содржи најмногу лековити својства.

Зелено доживување

Зелено доживување

Блитвата, основата на овој сок, како и другите зелени растенија има многу малку калории и масти, а е богата со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, А и Б комплекс, минерали бакар, калциум, натриум, калиум, манган и фосфор. Редовното користење на блитва во исхраната помага во спречување остеопороза, анемија и недостиг на витамин А, исто така се верува дека заштитува од кардиоваскуларни заболувања и рак на дебело црево и простата.

Зелена светлина

Зелена светлина

Блитвата, основата на овој сок, како и другите зелени растенија има многу малку калории и масти, а е богата со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, А и Б комплекс, минерали бакар, калциум, натриум, калиум, манган и фосфор. Редовното користење на блитва во исхраната помага во спречување остеопороза, анемија и недостиг на витамин А, исто така се верува дека заштитува од кардиоваскуларни заболувања и рак на дебело црево и простата.

Зелена убавина

Зелена убавина

Блитвата, основата на овој сок, како и другите зелени растенија има многу малку калории и масти, а е богата со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, А и Б комплекс, минерали бакар, калциум, натриум, калиум, манган и фосфор. Редовното користење на блитва во исхраната помага во спречување остеопороза, анемија и недостиг на витамин А, исто така се верува дека заштитува од кардиоваскуларни заболувања и рак на дебело црево и простата.

Виолетов сон

Виолетов сон

Виолетовите овошја врз основа на нивната боја се богати со антиоксиданти, познати како антоцијанини. Овие пигменти покажуваат моќни својства во заштита на клетките, а исто така имаат антивоспалителни својства помагајќи да се намали систематското воспаление кое е клучен фактор во развојот на многу хронични заболувања.

Зелен сок Тропико

Зелен сок Тропико

Во овој зелен сок се балансирани четирите вкусови на благо, кисело, луто и горчливо. За благиот вкус придонесуваат бананите и урмите, за киселиот, мандарините и ананасот, за лутиот, ѓумбирот и за горчливиот, блитвата. Сепак, кога ќе се спојат во единствена смеса, се добива совршено избалансиран и неповторлив вкус.

Свила во зелена боја

Свила во зелена боја

Кајсиите му даваат одличен шмек на овој зелен сок со спанаќ.

Тропско зеленило

Тропско зеленило

Мандарините, кои се основа на овој зелен сок, како и другите видови цитрусни овошја се  одличен извор на витамин А и Ц, но исто така содржат и други хранливи материи како флавоноиди, фолат(витамин Б) и калиум.

Маракуја - зелен сок

Маракуја - зелен сок

Маракујата, основата на овoj сок е необично, но исклучително овошје. Најмногу е познато по тоа што дејствува смирувачки на нервниот систем , па по неговото консумирање ќе бидете посмирени и поопуштени. Исто така, одличен извор е на антиоксиданти, содржи високи количини на Витамин А, Ц и калиум, неговоте семки се богати со растителни влакна, го намалува холестеролот во крвта и крвниот притисок.

Зелен сок со моринга, ананас и праска

Зелен сок со моринга, ананас и праска

Моринга е всушност дрво кое расте во Африка, и за кое се верува дека доколку консумирате 25 грама прав дневно од неговите листови - ќе ви подари дете. Листовите се богати со калиум, калциум, витамин А, витамин Ц, железо итн.Со овој сок на вкусен начин можете да уживате во здравствени придобивки од морингата.

Ѕвезден зелен сок

Ѕвезден зелен сок

Овој зелен сок го нарековме ѕвезден поради носечкото овошје кое го содржи.

Карамболата (Англ. Starfruit) има златно-жолта надворешност која крие крцкав сладок вкус кој е комбинација на оној од ананасот, јаболкото и кивите.

Ова звездено овошје освен што има интригантна надворешност, има и одличен нутритивен профил, плодот изобилува во витамин Ц, антиоксиданси, а од друга страна  има низок процент на шеќери.

 Кај нас во Македонија можете да го најдете во подобро снабдените супермаркети.

Кралски зелен сок

Кралски зелен сок

Овој зелен сок го нарековме кралски поради носечкото овошје кое го содржи.Мангостинот поради уникатниот изглед и специфичниот вкус, често е нарекуван "крал на тропското овошје", однадвор бојата му е темно виолетова, а формата му е тркалезна.Додека внатре се наоѓа срцевината која е поделена на неколку делови, кои се белузлави и слатки.

Кај нас во Македонија неможете да го најдете, барем ние досега не сме успеале.

Зелен змеј

Зелен змеј

Питајата или овошен змеј по кое е именуван овој зелен сок е плод од кактусно растение и е познато по здравствените придобивки. Добар извор е на антиоксиданти кои штитат од слободните радикали, ги чисти тешките метали, го намалува холестеролот во крвта и високиот крвен притисок.

Зелен сок од житна трева

Зелен сок од житна трева

Се смета дека сокот од житна трева е комплетна храна, бидејќи содржи бета каротен и витамини B, C, E, H, K, 90 различни минерали и 19 амино киселини. Содржи повеќе железо од спанаќ, повеќе протеини од месо, риба, јајца, грав или млечни производи... со други зборови тој претставува природен еликсир за здравјето и животот.

[12  >>