а б в г д ѓ е ж з ѕ и ј к л љ м н њ о п р с т ќ у ф х ц ч џ ш #

Жива храна

Подземно богатство

Подземно богатство

Цвеклото и морковот трационално се користат кај нас за подобрување на крвната слика, а освен тоа, морковот кој е богат извор на бета каротен е одличен за очното здравје, за убава кожа, против стареење и макуларна дегенарација.

Цикорија во црвено

Цикорија во црвено

Цикоријата, денес, е позната како култивирана билка, добиена од дивата цикорија која се користи во народната медицина за заболување на црниот дроб, за зајакнување и за чистење на организмот. Исто така, ефикасна е за намалување на холестеролот и масните материи во крвта.

Салата со ротква, краставица и нане
  • Сложеност: многу лесно
  • Категорија: Салати

Салата со ротква, краставица и нане

Црвената ротква е еден од најздравите коренасти зеленчуци кој може да се јаде често, а списокот на здравствени продобивки од истите е навистина долг. Сето тоа се должи на многуте хранливи материи кои се содржат во ротквата, како што се витамин Ц, Б6, Е, А, и К, антиоксиданси, влакна и широк спектар на минерали како цинк, фосфор, бакар, калциум, магнезиум, калиум , железо и манган.

Чоколадна торта - рецепт на Ирена Голомеиќ

Чоколадна торта - рецепт на Ирена Голомеиќ

Чоколадна торта е еден од неколкуте рецепти кои ни ги испрати Ирена Голомеиќ за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

Чоколадна торта со авокадо и гоџи бобинки - рецепт на Слободан Калајџиски
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Чоколадна торта со авокадо и гоџи бобинки - рецепт на Слободан Калајџиски

Чоколадна торта со авокадо и гоџи бобинки според рецепт на Слободан Калајџиски кој ни го испрати за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

Шпагети со кисела павлака и капари

Шпагети со кисела павлака и капари

Шпагетите се најбрзиот оброк во суровата исхрана, потребна е само 1 минута за да ги направите.

Како да ’ртите наут?
  • Сложеност: лесно
  • Категорија: 'Ртење

Како да ’ртите наут?

’Ртениот наут може да го користите во многу рецепти -хумус, фалафел ќофтиња или како додаток во салати.

Жива баклава
  • Сложеност: средно
  • Категорија: Десерти

Жива баклава

„Жива“, веганска баклава која е одлична и здрава замена за традиционалната.

<<  7 8 9 10 11 [12