Ајран од бадемово млеко - рецепт на Драгана Велковска

5.0/5 оценка (1 гласови)
Ајран од бадемово млеко - рецепт на Драгана Велковска

Состојки

 • ЗА МЛЕКО:
 • 2 чаши (од 250 мл) живи бадеми
 • 4 чаши (од 250 мл) ладна вода
 • ЗА АЈРАНОТ:
 • Сок од 1 лимон
 • хималајска сол
 • малку маслиново масло

Начин на подготовка

 1. Ајран од бадемово млеко е еден од неколкуте рецепти кои ни ги испрати Драгана Велковска за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

  Бадемите се оставаат да киснат во вода преку ноќ. Наредниот ден се цедат, им се додаваат 4 чаши вода и се префрлаат во блендер. Се блендира сѐ додека не гледате веќе парчиња, треба да биде многу ситно.

 2. Ставете газа преку длабока чинија и истурете ја смесата со бадеми низ неа. Земете ја газата од сите страни и силно стиснете за да се исцеди цела течност. Течноста што ќе ви остане е млеко од бадеми спремно за пиење или за да си го ставите во кафе, а може да му додадете и изблендирани урми или кое било суво овошје за да го засладите.

 3. За да го направите ајранот на оваа течност само додајте сок од еден лимон, хималајска сол и некое квалитетно маслиново масло. Уживајте во освежителниот пијалак веднаш.

Коментари (15)

 • ashunkpbn5ia

  02 Август 2016 u 06:23 |
  tetracycline buy tenormin metformin hcl 500 buy tamoxifen aus order rogaine online cardura 1 mg lisinopril
 • ashunkt45jir

  02 Август 2016 u 08:09 |
  singulair generic propranolol er 60mg viagra buy abilify drug levaquin buy amantadine
 • ashunkmo8ko6

  14 Декември 2016 u 19:41 |
  where to buy triphala cymbalta doxazosin avana
 • ashunkjr1sou

  15 Декември 2016 u 08:21 |
  viagra toradol for migraine benicar generic substitute diclofenac dr doxycycline tablets 100mg buy kamagra buy viagra uk cymbalta tadalafil
 • ashunkk655nj

  16 Декември 2016 u 16:47 |
  cheap anafranil bactroban amex cephalexin yasmin Levitra
 • ashunk5cyxh8

  17 Декември 2016 u 05:35 |
  buy cheap ventolin triphala gold benefits buy aldactone lozol as example cefadroxil continue reading pepcid
 • ashunk6i1a5f

  17 Декември 2016 u 23:19 |
  prednisone 20mg by mail without prescription chloroquine malaria prophylaxis rocaltrol prometrium
 • ashunkuzwwpm

  20 Декември 2016 u 04:43 |
  zetia cancer fml forte seroquel online buy noroxin cymbalta amoxicillin
 • ashunkdtnpxu

  22 Декември 2016 u 00:22 |
  diclofenac baclofen elocon citation clonidine acyclovir 400 mg triamterene diclofenac prednisone
 • CharlesSmabe

  29 Декември 2016 u 05:42 |
  buy zofran brahmi buy zithromax cheap advair retin a on line buy rocaltrol purchase furosemide 20 mg buy moduretic shallaki
 • BennyScorn

  30 Декември 2016 u 09:52 |
  next page hydrochlorothiazide buy prednisone online allopurinol augmentin 500mg
 • EugenevaH

  31 Декември 2016 u 01:24 |
  atenolol tablets anafranil online Cheap Albuterol generic viagra Buy Methotrexate generic strattera
 • MichaelEmuch

  05 Јануари 2017 u 15:20 |
  noroxin apcalis lipitor discount advair medication helpful hints medication crestor
 • BennyScorn

  05 Јануари 2017 u 19:23 |
  adalat cialis advair price buy zoloft cheap nexium price ventolin buying valtrex celexa generic cymbalta viagra
 • TracyCib

  07 Јануари 2017 u 20:32 |
  cialis diflucan lisinopril 20 mg propecia hair growth lanoxin generic dutasteride

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.