Божествен напиток

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Шејкови
Божествен напиток

Состојки

 • 5 зрели јапонски јаболка
 • 1,3 л млеко од лешник
 • семе од 1/2 ванила стапче
 • 1/4 лажичка кардамом

Начин на подготовка

 1. Јапонското јаболко, основата на овој шејк, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.

 2. Рецептот за млекото од лешници можете да го видите овде. Јапонските јаболка се лупат и се ставаат во блендерот Vitamix, во садот за влажна обработка, заедно со млекото од лешник, ванилата и кардамомот.

   

 3. Најпрво Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина во времетраење од 60 секунди.

 4. Откога добро ќе се измешаат состојките, исклучете го блендерот и овој вкусен напиток е готов за послужување. Уживајте!

Коментари (4)

 • ashunkv6s9nt

  15 Декември 2016 u 11:44 |
  Buy Lasix eurax no prescription needed
 • AaronLaupt

  04 Јануари 2017 u 19:15 |
  cafergot visit your url cheap elocon Buy Clonidine can i buy yasmin online cialis no prescription
 • KennethTut

  11 Јануари 2017 u 02:24 |
  furosemide drug buy lipitor online kamagra zestoretic doxycycline online for dogs proscar for women
 • RobertWrids

  11 Јануари 2017 u 11:01 |
  where to buy viagra clindamycin online buy tadalis roxithromycin BUY VARDENAFIL cheap cialis cymbalta indinavir

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.