Чоколаден мус со прелив од малини

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти
Чоколаден мус со прелив од малини

Состојки

 • ПРЕЛИВ ОД МАЛИНИ
 • 150 гр малини
 • 5 лажички мед (или агаве)
 • 1 лажичка природен екстракт од ванила
 • ВЕГАНСКИ ЧОКОЛАДЕН МУС
 • 250 гр индиски ореви
 • 100 мл кокосово масло, течно
 • 80 мл јаворов сируп
 • 40 гр какао путер
 • 2 лажички природен екстракт од ванила
 • 4 лажички какао во прав
 • Прстофат хималајска сол

Начин на подготовка

 1. Овој рецепт за чоколаден мус со прелив од малини доби прва награда за десерт во наградната игра на 24 Kitchen "Summer Cook- Off".

   

 2. ПРЕЛИВ ОД МАЛИНИ: Ставете ги малините во Vitamix блендерот и додадете го медот. Блендирајте додека не добиете изедначена смеса. Прецадете ја добиената смеса преку цедилка. Тоа е сè, имате домашен прелив од малини. 

 3. ВЕГАНСКИ ЧОКОЛАДЕН МУС: Потопете ги индиските ореви во вода за 3-4 часа, па потоа добро исплакнете ги. Ставете ги индиските ореви во Vitamix блендерот со јаворовиот сируп, ванилата и какао путерот и блендирајте додека не добиете кремаста структура. Потоа додадете го какаото и кокосовото масло и блендирајте додека не се добие изедначена мазна смеса. 

 4. Откога ќе го направите чоколадниот мус, ставете го мали стаклени садови. Пополнете ги до крај оставајќи само 1 цм за преливот од малини. Ставете го чоколадниот мус во фрижидер да се стврдне пред сервирање.

Коментари (4)

 • ashunkljesr2

  16 Декември 2016 u 21:36 |
  stromectol 3 mg lisinopril tetracycline prescription purchase viagra online without prescription
 • ashunkrjmhpu

  20 Декември 2016 u 08:41 |
  DICLOFENAC ONLINE diflucan visit your url Generic Wellbutrin cialis online Buy Nexium
 • EugenevaH

  09 Јануари 2017 u 22:52 |
  glucophage metformin buy elimite colchicine purchase albuterol inhaler bupropion hcl xl 300 mg viagra
 • CharlesSmabe

  12 Јануари 2017 u 19:17 |
  get more information vardenafil synthroid buy acomplia coumadin 6 mg cephalexin online cialis soft get more info

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.