Чокоминтки

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Десерти
Чокоминтки

Состојки

 • За полнење:
 • 130 гр кокосово брашно
 • 30 гр кокосово масло
 • 30 гр мед
 • 15-20 мл масло од пеперминт
 • За чоколадо :
 • 50 гр какао путер
 • 50 гр какао
 • 10 гр мед или друг засладувач по вкус

Начин на подготовка

 1. Во процесорот за храна Magimix обработете ги сите состојки за полнењето освен маслото од пеперминт. Кога ќе биде изедначена смесата додадете го и маслото од пеперминт.

 2. Истопете го какао путерот на пареа во двоен сад, додадете го какаото и медот, измешајте убаво.

 3. Во специјални модли за пралини истурете тенок слој од истопеното чоколадо по краевите на секое делче од модлата. Потоа ставете ја модлата во фрижидер околку 20 минути, за чоколадото да добие цврста форма.

 4. Извадете ја модлата од фрижидер и наполнете го секое делче со пеперминт смесата, меѓутоа оставете место околку 2-3 мм за да можете  да ја затворите со чоколадо.

 5. Откако ќе го ставите и вториот слој со чоколадо, вратете ја модлата во фрижидер околку 30 минути.

  Сега веќе стврднатите пралини можете да ги извадите од модлата и да ги послужите во соодветна чинија за сервирање.

  Верувајте никој нема да може да им одолее...

  Здрави се, вкусни се и благи се :)!

   

Коментари (3)

 • ashunk1c3p36

  04 Октомври 2016 u 22:58 |
  atenolol ciprofloxacin 500 mg with out prescription atenolol generic suhagra buy phenergan singulair generic over the counter bupropion
 • ashunkv60lai

  21 Декември 2016 u 09:47 |
  cymbalta 60 mg baclofen buy cafergot buy triamterene viagra
 • RobertWrids

  12 Јануари 2017 u 14:06 |
  vantin cost sildalis stromectol 800 mg acyclovir lisinopril clomid for men

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.