Детокс - ананас, портокал, полен и куркума

5.0/5 оценка (2 гласови)
Детокс - ананас, портокал, полен и куркума

Состојки

 • 400 гр ананас (свеж или смрзнат)
 • 400 мл сок од портокал(мандарина)
 • 1/2 банана
 • 2см корен од куркума
 • 1 лажичка полен
 • 10 урми или додадете засладувач според ваш вкус

Начин на подготовка

 1. Куркумата има биберест, топол и малку горчлив вкус. Овој корен  е најдобро познат како една од состојките кои се користат да се направи кари, исто така е познат и како боја со која се обојуваат многу прехрамбени продукти, меѓу кои е и сенфот.

  Curcuma Longa е латинското име на куркумата, се одликува со темно кафена кожа  и прекрасна портокалова внатрешност. Куркумата долго време се користи во кинеската и индиската медицина како моќно растение (корен) против широк спректар воспалителни процеси како подуеност, жолтица, менструални проблеми, крвава урина, крварење, забоболка, модринки, болки во градите итн, Куркумата традиционално се нарекува "индиски шафран", поради нејзината длабока жолто-портокалова боја, и користењето во текот на историјата како зачин, лек и текстилна боја.

 2. Се ставаат сите намирници во садот за влажна обработка и се дополнува со вода до максимално дозволената граница од 2L (изгравирана на контејнерот).

  Најпрво Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина во времетраење од 60 секунди

 3. Ако сакате сокот да биде ладен, ставете 5-10 коцки мраз во садот пред да го вклучите апаратот.

 4. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 2L детокс сок, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирници и водата. За најдобар вкус и густина, најдобро е водата да го облие нивото на намирниците кои се ставени во садот.

Коментари (13)

 • lidija

  07 Март 2016 u 21:51 |
  Dali moze da se koristi kurkuma vo prav?
 • ashunkyw5k94

  14 Декември 2016 u 11:13 |
  avanafil Buy Colchicine Neurontin Pills
 • ashunkd3ck7r

  16 Декември 2016 u 13:42 |
  cialis chloromycetin aldactone buy cipro online trecator sc buy rocaltrol generic for crestor aygestin tamoxifen citrate
 • ashunkomr9r5

  17 Декември 2016 u 04:24 |
  viagra where to buy lisinopril amitriptyline more buy provera online neurontin prozac generic
 • ashunklicbb4

  17 Декември 2016 u 08:31 |
  nolvadex trecator sc your domain name cleocin ashwagandha elimite nolvadex brahmi paxil back
 • ashunkk4jci1

  18 Декември 2016 u 10:33 |
  clindamycin tablets
 • ashunkbwpayl

  20 Декември 2016 u 19:02 |
  adalat online amitriptyline 10mg arimidex no rx triamterene no prescription needed
 • ashunkpwvb75

  21 Декември 2016 u 23:31 |
  where to buy propranolol citalopram migraine vibramycin 100mg generic advair diskus no prescription viagra online uk generic cymbalta retin-a viagra doctors toradol pill form
 • MichaelEmuch

  03 Јануари 2017 u 00:31 |
  trecator sc more hints cefadroxil hydrate toprol xl 25 mg
 • MichaelEmuch

  03 Јануари 2017 u 05:50 |
  azithromycin bupropion xl 300mg requip price avalide 150 12.5 buy clomid cheap shuddha guggulu valtrex viagra artane
 • TracyCib

  10 Јануари 2017 u 21:58 |
  generic levaquin cheap nolvadex diclofenac 100 mg köpa viagra cheap cialis glucotrol tamoxifen
 • EugenevaH

  11 Јануари 2017 u 16:50 |
  tamoxifen for more info crestor price wellbutrin sr metformin xr 500mg desyrel 50 mg hydrochlorothiazide rogaine metformin
 • TracyCib

  12 Јануари 2017 u 12:42 |
  vantin propecia online best retin a abilify aripiprazole lasix prednisone celexa

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.