Детокс - зелена јаболка, лимон и ѓумбир

5.0/5 оценка (1 гласови)
Детокс - зелена јаболка, лимон и ѓумбир

Состојки

 • 100 гр свеж ѓумбир
 • 2 кг зелени јаболки
 • 3 лимони

Начин на подготовка

 1. Најпрво се отсранува кората од лимонот, се лупат јаболката ако се третирани со пестициди.

  Во нашиот случај, јаболките се нетретирани, и ги ставаме да се цедат заедно со кората и семките.

  На крајот се цеди и ѓумбирот.

  Користиме Hurom slow juicer преку кој добиваме значително ПОВЕЌЕ сок, a ПОМАЛКУ отпад од истата количина овошје, има подобар вкус, не оксидира и не се одделува сокот од пулпата.

 2. Додека работи соковникот на крај додаваме околку 10-20% вода во соковникот за да се исчисти истиот и за да се разреди сокот.

  Напомена: Природните сокови се едноставни за правење, благодетите кои тие ги овозоможуваат на луѓето се многу корисни за здравјето и му даваат сила и енергија на организмот. Тие треба да се пијат веднаш по подготвувањето бидејќи уште по неколку минути доаѓа до оксидација, што значително ја намалува нивната вредност.

   

Коментари (10)

 • ashunktgx29l

  15 Декември 2016 u 07:02 |
  cialis ventolin visit your url buy valtrex
 • ashunkg1ofhz

  16 Декември 2016 u 16:48 |
  find out more amitriptyline clindamycin 300 mg erythromycin 500 mg buy celebrex levitra 20 mg acyclovir
 • ashunkstrpup

  16 Декември 2016 u 23:51 |
  viagra cephalexin buy serpina buy allopurinol sildenafil celebrex generic levitra on line retin-a
 • ashunksmv0zc

  17 Декември 2016 u 14:11 |
  Cialis Without Prescription
 • ashunkjw47sy

  18 Декември 2016 u 03:36 |
  tadacip metformin tretinoin 0.1 advair i found it buy albuterol online without prescription advair diskus 500 alli capsules nexium
 • ashunkm8bp5t

  21 Декември 2016 u 08:14 |
  cheap viagra viagra on the web tretinoin cream clindamycin viagra viagra tablet nolvadex lisinopril 10mg diclofenac homepage
 • RobertWrids

  31 Декември 2016 u 14:53 |
  cost of azithromycin
 • AlfredSoppy

  09 Јануари 2017 u 13:08 |
  caverta viagra triamterene atarax apcalis
 • AlfredSoppy

  11 Јануари 2017 u 18:49 |
  diclofenac 50mg additional reading avalide albuterol asthma cipro trazodone 75 mg cheap cialis metformin sildenafil
 • KennethTut

  12 Јануари 2017 u 05:36 |
  GENERIC PROSCAR cipro more help toradol cost found it for you retin-a amitriptyline

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.