Детокс - целер, ѓумбир, морков, јаболко и мандарина

5.0/5 оценка (2 гласови)
Детокс - целер, ѓумбир, морков, јаболко и мандарина

Состојки

 • 5 мандарини
 • 500 гр јаболки
 • 300 гр морков
 • 20 гр свеж ѓумбир
 • 2 стебленца целер

Начин на подготовка

 1. Поради многуте хранливи и здрави материи кои ги содржи целерот, оваа билка се смета за многу здрава и лековита. 

  Целерот има особина да го прочистува организмот од токсините, па заради своите анти токсични својства одличен е за чистење на организмот, после зимските денови.

 2. Најпрво се отсранува кората од мандарината и се лупат јаболката ако се третирани со пестициди.

  Во нашиот случај, јаболките се нетретирани, и ги ставаме да се цедат заедно со кората и семките.

  Ги процедуваме сите плодови наизменично

  Користиме Hurom slow juicer преку кој добиваме значително ПОВЕЌЕ сок, a ПОМАЛКУ отпад од истата количина овошје, има подобар вкус, не оксидира и не се одделува сокот од пулпата.

   

 3. Додека работи соковникот на крај додаваме околку 10-20% вода во соковникот за да се исчисти истиот и за да се разреди сокот.

  Напомена: Природните сокови се едноставни за правење, благодетите кои тие ги овозоможуваат на луѓето се многу корисни за здравјето и му даваат сила и енергија на организмот. Тие треба да се пијат веднаш по подготвувањето бидејќи уште по неколку минути доаѓа до оксидација, што значително ја намалува нивната вредност.

Коментари (3)

 • ashunkwp03vv

  15 Декември 2016 u 21:05 |
  advair diskus 250/50 how much is abilify trecator sc without prescription generic roxithromycin noroxin online lasuna celexa 40mg atenolol fluoxetine 20 mg tablets fluoxetine hcl
 • ashunk81fhw1

  16 Декември 2016 u 00:38 |
  buy cymbalta visit website clindamycin Stromectol buy baclofen
 • TracyCib

  10 Јануари 2017 u 23:55 |
  viagra motrin 400 cialis 20 prozac

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.