Домашен природен лосион за тело -3 во 1

5.0/5 оценка (5 гласови)
Домашен природен лосион за тело -3 во 1

Состојки

 • 50 гр. шеа путер
 • 50 гр. какао путер
 • 50 гр. кокосово масло
 • 100 гр. пчелин восок
 • • Изборно: можете да додадете неколку капки есенцијално масло по избор за поубав мирис.

Начин на подготовка

 1. Овој лосион можете многу лесно да го направите во домашни услови, а ќе добиете потполно природен производ со состојки кои се јадат.
  Лосионов има и природен заштитен фактор 6 поради кокосовото масло, какао и шеа путерот и затоа можете да го користите и на плажа.
  Освен тоа, може слободно да се користи и како лосион за спречување на стрии кај бремени жени, како подлога за лице итн.
  Иако изгледа како сапун, сепак во добир со кожата се топи оставајќи ја мазна и нежна на допир.

  Комбинирајте ги сите состојки (освен есенцијалното масло ако го користите) во сад кој е е ставен врз друг со вода. Ставете ги на шпорет на ниска температура и мешајте додека не се истопат состојките.

 2. Остранете ги и додадете го есенцијалното масло и нежно измешајте.

 3. Внимателно истурете ја сместа во силиконски или обични модли и оставете да се стврдни.

 4. Оставете го лосионот потполно да се се излади и стврдни пред да го извадите од модлите. Можете да го направите во различни форми и фигури.

   

Коментари (6)

 • Ana

  31 Март 2014 u 22:34 |
  Каде може да се најде шеа путер? се мисли како посебна состојка или крема некаква?
  • Milanka Petrova

   01 Април 2014 u 08:24 |
   Почитувана Ана,
   Шеа путерот е посебна состојка, овој што го користевме е порачан од Америка (необработен), а овде го има во Биокулт. Ако не можете да го најдете, ставете дополнително кокосово масло наместо шеа путерот. Поздрав.
 • ashunkxrin9l

  15 Декември 2016 u 21:51 |
  buy phenergan ciprofloxacin 500mg Kamagra AZITHROMYCIN 250 MG cefixime Ampicillin
 • BennyScorn

  30 Декември 2016 u 03:00 |
  diclofenac gel medrol cleocin elavil 25 mg discount nexium phenergan promethazine generic cialis sale
 • RobertWrids

  30 Декември 2016 u 07:27 |
  Buy Doxycycline Furosemide Online Neurontin No Script Cefixime baclofen over the counter generic triamterene
 • TracyCib

  05 Јануари 2017 u 13:18 |
  Buy Valtrex

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.