Домашна зачинска мешавина

4.0/5 оценка (4 гласови)
 • Порции: 1
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Зачини
Домашна зачинска мешавина

Состојки

 • 2 главици целер
 • 4 пашканат
 • 500 гр морков
 • 2-3 врзопи магдонос
 • 100 гр хималајска сол

Начин на подготовка

 1. Во најголемиот сад во процесорот за храна Magimix го ставате ножот во форма "S", и почнувате да ги обработувате зеленчуците еден по еден.

 2. Морковот се обработува до големина од 5мм, пашканатот и целерот до големина од 2-3 мм, додека магдоносот и листовите од целерот се ситнат до 1мм.

 3. Потоа сите ги ги ставате во поголем стаклен сад и ја додавате химајалската сол.

 4. Кога убаво ќе ја размешате солта со зеленчукот, се става во стаклени тегли и се чува во фрижидер на температура од 5 степени.  

 5. Напомена : Овој домашен зачин можете да го користите во било која жива супа, или пак во било кое готвено јадење.

Коментари (2)

 • Нерегистрирани

  13 Февруари 2014 u 20:32 |
  Колку долго вака може да стои во фриждер и да се користи?
 • Milanka Petrova

  13 Февруари 2014 u 22:36 |
  Во фрижидер може да стои неколку месеци, солта всушност дејствува како природен конзерванс. Поздрав.

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.