Есенско утро

5.0/5 оценка (3 гласови)
Есенско утро

Состојки

 • 1 литар млеко од лешници
 • 200 гр тиква
 • 2 јапонски јаболка,излупени
 • 1 лажичка цимет
 • прстофат мускатно оревче во прав
 • 1 лажичка природна ванила паста
 • 7-8 излупени урми

Начин на подготовка

 1. Рецептот за млекото од лешници можете да го видите овде. Излупете ја тиквата, насечете ја на помали парчиња и ставете ја во блендер.

 2. Додадете ги излупените јапонски јаболка, урми, цимет, мускатно оревче и ванила паста. На крај додадете го млекото од лешник.

 3. Изблендирајте добро додека не добиете изедначена смеса.

  Придобивките од консумирање тиква се многубројни.  Содржи витамин Б1, Б2, Б6, Ц и Е и бета каротен, минерали- фосфор, калциум, магнезиуми железо и растителни влакна, а има многу малку калории. Се препорачува да ја консумираат луѓето со висок холестерол и оние со вишок килограми.
  Јапонското јаболко, познато е и уште како „божествено овошје“ е богат извор на фитохемикалии кои помагаат при воспалителните реакции и инфекции. Го зајакнува имунитетот, го регулира шеќерот во крвта, го подобрува производството на црвени крвни клетки и е природен лек против икање.
  Кога ќе ги споите овие две овошја во еден кашест сок, ќе добиете вистинска нутритивна бомба.

  На здравје!

Коментари (4)

 • ashunkwcggg2

  21 Декември 2016 u 14:11 |
  allopurinol albuterol medication generic cialis 20 mg safe website amitriptyline hcl 10mg finasteride 5 mg
 • AaronLaupt

  29 Декември 2016 u 03:16 |
  chloromycetin where to buy tamoxifen
 • KennethTut

  30 Декември 2016 u 03:16 |
  clomid tadacip online singulair eczema sildenafil 100 mg generic advair
 • AlfredSoppy

  03 Јануари 2017 u 07:37 |
  lasix medicine viagra soft generic synthroid prednisone 10 mg viagra cephalexin allopurinol celexa clicking here

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.