Ферментиран прокељ

5.0/5 оценка (1 гласови)
Ферментиран прокељ

Состојки

 • 1 кг прокељ
 • 8 млади кромидчиња
 • 2 лажички хималајска сол (или по вкус)
 • 1 лажица течност од ферментирани зеленчуци (изборно)

Начин на подготовка

 1. Конзумирањето на зеленчукот од фамилијата зелки во која спаѓаат зелката, брокулата, прокељот е познат по тоа што го намалуваат ризикот од бројни видови рак како рак на белите дробови, на дебелото црево, на дојка, на јајниците и на мочниот меур. Причина повеќе да уживате во вкусот на салата од кисел прокељ со кромид.

  Почнавме да стануваме вистински зависници од ферментираните зеленчуци, сега во секој момент на прозорецот стојат барем 5-6 големи тегли од различни ферментирани зеленчуци.

   

 2. Најпрво убаво се мијат зеленчуците.

  Младиот кромид се сецка на мали тркалца, а на прокељот исчистете ги евентуалните расипани ливчиња.

   

 3. Измешајте ги зеленчуците убаво со солта и додадете вода колку да ги облие и додадете течност од веќе ферментирани зеленчуци (расолница на пример)

  Ставете една мала порцеланска чинија, која ќе ги држи зеленчуците во водата.

  Овој зеленчук е доволен за тегла од 2 литри

 4. На собна температура (ние ги чуваме теглите на прозорец) прокељот и кромидот ќе ферментираат за околу 2 недели.

  После тој период треба да ги префрлите на поладно или во фрижидер.

 5. Кога чувате ферментиран зеленчук дома, секогаш имате готова спремна салата.

  Добар апетит!

Коментари (6)

 • ashunkokxnuw

  15 Декември 2016 u 05:26 |
  extra resources cost of azithromycin alli diet pills cipro xr buy wellbutrin fluoxetine hcl nexium medication zetia buy gyne-lotrimin cheap deltasone
 • ashunk7cli9r

  15 Декември 2016 u 18:11 |
  cheap acticin buy levitra
 • BennyScorn

  03 Јануари 2017 u 23:00 |
  levitra clindamycin cephalexin crestor buy baclofen online buy motilium triamterene
 • TracyCib

  04 Јануари 2017 u 10:52 |
  celexa with no rx cialis tablets bupropion Bactroban Visa ZITHROMAX robaxin
 • AaronLaupt

  05 Јануари 2017 u 17:58 |
  Cialis Without Prescription Buy Lasix tenormin mastercard citalopram hydrobromide
 • TracyCib

  09 Јануари 2017 u 17:59 |
  mexican cialis ventolin on line bupropion zyban erythromycin online retin a gel prednisone 60 mg buy caverta augmentin

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.