Кикирики сладолед

5.0/5 оценка (2 гласови)
 • Порции: 3
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Готвено
Кикирики сладолед

Состојки

 • 2-3 замрзнати банани
 • 2 големи лажици природен путер од кикирики
 • 1 лажица јаворов сируп

Начин на подготовка

 1. Скршете ги бананите на делови и ставете ги во блендерот Vitamix, заедно со путерот од кикирики и јаворовиот сируп.

 2. Блендирајте додека не добиете густа кремаста смеса или додека не се издвојат 4 ритчиња гледајќи одозгора.

 3. Послужете веднаш или можете да го чувате во затворен сад во замрзнувач.

 4. Забелешка: Можете да користите каков било путер од јаткасто овошје наместо путер од кикирики- од бадеми, индиски ореви и сл. Иако овој рецепт не е 100% „жив“, сепак путерот од јаткасто овошје  дава посебен шмек на овој сладолед правејќи го неодолив десерт.

Коментари (8)

 • ashunkao3j3c

  24 Јули 2016 u 12:02 |
  buy aceon buy hydrochlorothiazide online rogaine for women buy zocor tamoxifen online
 • BennyScorn

  30 Декември 2016 u 17:28 |
  baclofen buy vardenafil online lipitor ciprofloxacin hcl 500 mg buy motrin motrin lisinopril hctz buy vardenafil
 • BennyScorn

  31 Декември 2016 u 01:26 |
  next page sex chat
 • AlfredSoppy

  02 Јануари 2017 u 05:13 |
  benicar amitriptyline hcl where to buy sildenafil citrate online glucophage xr order zoloft online without prescription buy bentyl singulair generic over the counter viagra generic for nexium
 • CharlesSmabe

  09 Јануари 2017 u 01:36 |
  lasix elocon caverta viagra buy cephalexin online learn more here viagra online pharmacy canada hydrochlorothiazide lasix
 • TracyCib

  09 Јануари 2017 u 22:54 |
  prosteride buy tadalafil online glucotrol xl triamterene hydrochlorothiazide acyclovir cialis pills for sale
 • KennethTut

  12 Јануари 2017 u 08:09 |
  levaquin 250 acyclovir amoxicillin vermox online viagra benicar hct cost
 • KennethTut

  12 Јануари 2017 u 20:15 |
  citalopram vantin furosemide tablet clonidine 0.1 mg

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.