Кисели краставички во лимонов сок

5.0/5 оценка (2 гласови)
Кисели краставички во лимонов сок

Состојки

 • 15 корнишони
 • 5 мл јаворов сируп
 • Сок од цедени лимони
 • Сув копар
 • Бел бибер
 • Семе од кориандер
 • 1/2 лажичка хималајска сол (или по вкус)

Начин на подготовка

 1. Ферментацијата треба да се прави во стаклена тегла која е потполно дезинфицирана.

 2. Добро измијте го зеленчукот. Ставете ги сите состојки во мала тегла и добро протресете.

 3. Додајте ги зачините и сок од цеден лимон, точно онолку колку да ги прелиете корнишоните и добро протресете.

 4. Осигурете се сите краставички да бидат потопени во растворот, но оставете место на врвот од теглата.

 5. Чувајте ги  на собна темепература 5 дена за да се овозможи ферментацијата. Откога ќе ферментираат, преместете ја теглата во фрижидер.

 6. Ние бевме изненадени од пријатниот вкус на киселите краставички.

Коментари (5)

 • ashunkbf5ohm

  05 Август 2016 u 19:55 |
  metformin azithromycin crestor 5mg get more info viagra soft
 • ashunk7vvisp

  22 Декември 2016 u 03:36 |
  buy celexa online atenolol 50mg go here viagra online canadian pharmacy motrin online
 • EugenevaH

  04 Јануари 2017 u 23:24 |
  augmentin 875 mg clonidine price compare kamagra oral jelly
 • KennethTut

  05 Јануари 2017 u 04:12 |
  motrin mg augmentin 500mg generic brand for lexapro trazodone generic for cymbalta buy triamterene generic viagra for sale lasix water pills tretinoin cream generic albendazole online
 • AlfredSoppy

  07 Јануари 2017 u 16:10 |
  metformin er citalopram clonidine 1 mg eulexin order acyclovir online cipro online generic alli online over the counter viagra atenolol provera

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.