Ќофтиња од црвена леќа - рецепт на Лилјана Давкова

5.0/5 оценка (1 гласови)
Ќофтиња од црвена леќа - рецепт на Лилјана Давкова

Состојки

 • 200 гр црвена леќа
 • 1 глава кромид
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажица ким
 • 1 лимон
 • 3-4 чаши вода

Начин на подготовка

 1. Ќофтиња од црвена леќа, еден од повеќето рецепти кои ни ги испрати Лилјана Давкова за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

  Леќата добро измијте ја и оставете да се исцеди.

 2. Ставете ја водата во тенџере и откако ќе зоврие, додадете ја леќата, намалете ја темепратурата и нека се вари на тивко околу 20 мин. Потоа, тргнете ја настрана и оставете да се олади.

 3. Црвената леќа добро испасирајте ја. Таа кога е добро сварена е веќе како каша и доволно е само добро да измешате. Додадете ситно сечканиот кромид и магданос, пресуваниот лук, кимот, црвениот мелен пипер, сокот од лимонот и посолете со хималајска сол по вкус. Од добиената смеса, оформете ќофтиња во вид на топчиња.

 4. Не би требало да ви остане ретка смесата ако одите според  рецептот. Можете да ги  извалкате во пченкарно брашно и кратко да ги потпечете во рерна. Инаку, убави се и непотпечени.

Коментари (4)

 • ashunkk8kt04

  20 Декември 2016 u 21:09 |
  order allopurinol online generic celebrex motrin pm generic tadalafil cost of permethrin cream
 • AaronLaupt

  01 Јануари 2017 u 10:59 |
  buy cafergot Robaxin Without A Prescription clindamycin online Ciprofloxacin Online
 • BennyScorn

  03 Јануари 2017 u 05:49 |
  mobic generic celebrex 200mg viagra triamterene-hctz buy neurontin baclofen tamoxifen buy online lasix price viagra triangle
 • AaronLaupt

  05 Јануари 2017 u 09:04 |
  buy kamagra buy tadacip Strattera zithromax BUY DOXYCYCLINE ciprofloxacin 500mg

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.