Кокосови мразулки

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 10
 • Сложеност: многу лесно
 • Категорија: Десерти
Кокосови мразулки

Состојки

 • 100 мл кокосово масло
 • 100 гр бобинки( малини, боровинки, јагоди)
 • семе од 1/2 ванилино стапче
 • Засладувач по вкус – урми, стевија, мед...(ние користевме урми)

Начин на подготовка

 1. Нежно стопете го кокосовото масло на шпорет во двоен сад. Додека се топи кокосовото масло, обработете го овошјето во блендер. Додадете го и засладувачот.

 2. Истурете го истопеното кокосово масло во Vitamix блендерот и обработете го заедно со другите состојки. Оставете го да работи блендерот додека убаво не се измеша маслото со овошјето.

 3. Добиената смеса ставете ја во силиконски калапи и оставете ги во замрзнувач да се стврднат. По половина час, извадете ги од калапчињата и чувајте ги во замрзнувач во соодветен сад.

 4. Напомена: Во нашите рецепти ние секогаш користиме бобинки кои растат на македонските планини како боровинки, малини и капини, додека оние другите како аронија, рибизла, јагода и сл ги набавуваме строго од производители кои одгледуваат бобинки без употреба на пестициди или вештачки ѓубрива.

Коментари (2)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.