Крем супа со печурки

4.4/5 оценка (5 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Супи
Крем супа со печурки

Состојки

 • 1 глава исечкан кромид
 • 3 чешниња истолчен лук
 • 500 гр исечкани печурки
 • 400 гр компири
 • 1 ½ литар вода (или зеленчукова вода)
 • ½ лажичка суво оригно
 • ½ лажичка сува мајчина душица
 • 2 лажици нутритивен квасец
 • 200 гр сурови индиски ореви (потопени во вода неколку часа)
 • сол и бибер по вкус

Начин на подготовка

 1. Најпрво сварете го компирот.

  Ставете ги кромидот и лукот во тава со малку вода и ставете ги на оган додека кромидот не стане проѕирен.

  Потоа, додадете ги печурките и динстајте ги додека не ја намалат својата големина.

   

 2. Остатокот од водата, ставете го во тенџере, додадете ја смесата со печурките и зачинските билки и оставете да се вари на средна температура.

 3. Извадете 500 мл од жешката супа и изблендирајте ја со индиските ореви, компирот и нутритивниот квасец додека не се добие кремаста смеса.

 4. Вратете ја смесата во тенџере, зачинете со сол и бибер по вкус.

 5. Нека се вари уште неколку минути додека не се згусти.

 6. Украсете со гранчиња свеж, млад кромид и уживајте во извонредниот вкус!

  Добар апетит!

Коментари (1)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.