Лазања од тиквички - рецепт на Ивана Јаневска

5.0/5 оценка (1 гласови)
Лазања од тиквички - рецепт на Ивана Јаневска

Состојки

 • ЛАЗАЊА:
 • 1/2 тиквичка
 • НАМАЗ:
 • 100 гр индиски ореви
 • 2 чешниња лук
 • 1 супена лажица лимонов сок
 • 1 кафена лажица свеж рузмарин
 • хималајска сол и црн бибер по вкус
 • вода по потреба
 • ПЕСТО:
 • 1/2 глава брокула
 • 1 домат
 • 1 супена лажца ладно цедено маслиново масло
 • хималајска сол и црн бибер по вкус

Начин на подготовка

 1. Лазања од тиквички е рецепт на Ивана Јаневска кој доби специјална награда  за презентација, начин на сервирање, декорација и фотографија за наградниот предизвик „Гответе со нас“.

  Тиквицата по должината ја сечеме на тенки ленти со нож за лупење.

 2. Индиските ореви, лимоновиот сок, ситно исечканиот рузмарин и зачините ги ставаме во блендер и обработуваме додека не добиеме намаз со ситна текстура. Состојките за пестото, исто така ги обработуваме во блендер.

 3. Почнуваме со редење на лазањата, така што две ленти тиквичка ги филуваме со намазот. Врз нив ставаме уште две ленти тиквица, па го нанесуваме пестото. Додаваме домат исечкан на тенки парчиња, а потоа ги виткаме слоевите во ролнички или ги редиме една врз друга. Декорираме по желба.

  Фотграфија: Варавара Николова

Коментари (4)

 • ashunkgpmmjz

  16 Декември 2016 u 06:09 |
  prometrium generic hair loss cream price of doxycycline arimidex online your domain name viagra soft
 • AlfredSoppy

  30 Декември 2016 u 06:05 |
  buy tadalafil cialis cephalexin allopurinol prednisolone 10 mg amoxil augmentin effexor generic buying valtrex online no prescription canada propranolol albuterol sulfate inhalation solution
 • PeterAlatt

  31 Декември 2016 u 05:13 |
  elavil 25mg glyburide metformin buy prednisone cialis
 • MichaelEmuch

  02 Јануари 2017 u 21:20 |
  clonidine 0.1 mg oral tablet requip xl generic yasmin avalide 300 12.5

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.