Маракуја - зелен сок

5.0/5 оценка (1 гласови)
Маракуја - зелен сок

Состојки

 • 1 маракуја (passion fruit)
 • 10 листа блитва
 • 1 банана
 • 200 гр свежи или смрзнати кајсии
 • Сок од 3 цедени портокали
 • 10 урми или додадете засладувач според ваш вкус

Начин на подготовка

 1. Маракујата (passionfruit), основата на овoj сок е необично, но исклучително овошје. Најмногу е познато по тоа што дејствува смирувачки на нервниот систем , па по неговото консумирање ќе бидете посмирени и поопуштени. Исто така, одличен извор е на антиоксиданти, содржи високи количини на Витамин А, Ц и калиум, неговоте семки се богати со растителни влакна, го намалува холестеролот во крвта и крвниот притисок.

 2. Се ставаат сите намирници во садот за влажна обработка и се дополнува со вода до максимално дозволената граница од 2L (изгравирана на контејнерот).

  Најпрво Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина во времетраење од 60 секунди.

 3. Ако сакате сокот да биде ладен, ставете 5-10 коцки мраз во садот пред да го вклучите апаратот.

 4. Потоа можете да ја декорирате чашата со портокал или семки од маракуја.

 5. Послужете веднаш и уживајте во прекрасниот вкус исполнет со xранливост.

 6. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 2L зелен сок, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирници и водата. За најдобар вкус и густина, најдобро е водата да го облие нивото на намирниците кои се ставени во садот.

Коментари (2)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.