Милкшејк од боровинка

5.0/5 оценка (2 гласови)
 • Порции: 6
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Шејкови
Милкшејк од боровинка

Состојки

 • 400 грама боровинки(може и замрзнати)
 • 5 урми (излупени и без семки)
 • Ванила семе од половина мешунка
 • 1.4 литри свежо растително млеко од ореви

Начин на подготовка

 1. Растителното млеко може да се направи и со бадеми (24 часа потопени), лешници (8-12 часа потопени), индискиореви (4 часа потопени) или микс од истите, а потоа процедурата е иста.

 2. Потоа растителното млеко од ореви, заедно со замрзнатите боровинки, урмите, медот и ванилата се ставаат во садот за влажна обработка. Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина.

 3. Доволно е машината да работи 45-60 секунди со што добивате здрав и вкусен, посен милк шејк. Вистинско уживање.

 4. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 1.8 литри квалитетен и здрав милк шејк, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирниците и водата.

Коментари (5)

 • Milanka Petrova

  12 Февруари 2014 u 15:08 |
  Марина,
  Мешунки од ванила во Скопје може да најдете во продавниците за органска храна. Поздрав.
 • ashunky81qee

  19 Декември 2016 u 09:03 |
  elimite cream over the counter buy viagra online GENERIC INDOCIN cheap seroquel
 • TracyCib

  02 Јануари 2017 u 15:38 |
  cialis online sicuro clindamycin 150mg buy tadacip Buy Tetracycline buy erythromycin tenormin mastercard
 • MichaelEmuch

  08 Јануари 2017 u 17:23 |
  buy benicar zoloft buy diflucan BUY ABILIFY roxithromycin avalide generic average cost of viagra prescription prednisolone paxil cr generic amantadine
 • TracyCib

  10 Јануари 2017 u 07:14 |
  antibiotic tetracycline medrol toradol online cialis albuterol sulfate

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.