Милкшејк од цреша

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 6
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Шејкови
Милкшејк од цреша

Состојки

 • 1 замрзната банана
 • 400 грама цреши (може и замрзнати)
 • 5 урми (излупени и без семки)
 • Ванила семе од половина мешунка
 • 1.4 литри свежо растително млеко од бадеми

Начин на подготовка

 1. Растителното млеко може да се направи со бадеми (24 часа потопени), лешници (8-12 часа потопени), индискиореви (4 часа потопени) или микс од истите, а потоа процедурата е иста.

 2. Потоа растителното млеко, заедно со замрзнатите банани, црешите, урмите, медот и ванилата се ставаат во садот за влажна обработка. Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина.

 3. Доволно е машината да работи 45-60 секунди со што добивате здрав и вкусен, посен милк шејк. Вистинско уживање.

 4. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 1.8 литри квалитетен и здрав милк шејк, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирниците и водата.

Коментари (2)

 • MichaelEmuch

  29 Декември 2016 u 02:07 |
  atenolol noroxin norvasc viagra soft danazol buy avalide deltasone hydrochlorothiazide lopressor
 • MichaelEmuch

  13 Јануари 2017 u 10:38 |
  cefadroxil zithromax clicking here buy nolvadex deltasone avana

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.