Милкшејк од јагода

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 6
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Шејкови
Милкшејк од јагода

Состојки

 • 1-2 замрзнати банани
 • 300 грама јагоди (може и замрзнати)
 • 10-15 урми (излупени и без семки)
 • Ванила семе од половина мешунка
 • 1.4 литри свежо растително млеко од бадеми

Начин на подготовка

 1. Растителното млеко може да се направи со бадеми (24 часа потопени), лешници (8-12 часа потопени), индиски ореви (4 часа потопени) или микс од истите, а потоа процедурата е иста.

 2. Потоа растителното млеко, заедно со замрзнатите банани, јагодите, урмите, медот и ванилата се ставаат во садот за влажна обработка. Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина.

 3. Доволно е машината да работи 45-60 секунди со што добивате здрав и вкусен, посен милк шејк. Вистинско уживање.

 4. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 1.8 литри квалитетен и здрав милк шејк, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирниците и водата.

Коментари (6)

 • ashunk7x5vvb

  15 Декември 2016 u 00:36 |
  Order Clindamycin cheap bupropion TENORMIN WITHOUT PRESCRIPTION
 • ashunk43dm3v

  16 Декември 2016 u 12:26 |
  proscar online cialis generic duricef ranitidine moduretic doxycycline price paxil 5 mg cefixime cost hoodia
 • ashunkz7ankb

  17 Декември 2016 u 23:39 |
  kamagra additional reading proscar 30mg cymbalta inderal la 80 singulair otc abilify elocon zithromax elimite cream
 • ashunkltt1fq

  20 Декември 2016 u 11:16 |
  Azithromycin canadian pharmacy viagra hydrochlorothiazide online
 • RobertWrids

  05 Јануари 2017 u 01:06 |
  Buy Methotrexate Cymbalta Over Counter
 • RobertWrids

  10 Јануари 2017 u 06:54 |
  buy shuddha guggulu albuterol inhaler singulair generic price toradol eurax

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.