Млеко од лешник

5.0/5 оценка (1 гласови)
Млеко од лешник

Состојки

 • 150 гр. лешници претходно потопени во вода во времетраење од 5-8 часа, се ставаат во блендер, па дополнувате со вода.

Начин на подготовка

 1. Најпрво Vitamix-от се вклучува на ON, а потоа кружното копче постепено се поместува од 1 до 10, и на крај се вклучува на турбо брзина во времетраење од 60 секунди, со што добивате вкусно, здраво и посно млеко за пиење или готвење.

 2. Потоа содржината се процедува низ вреќичка за растително млеко или газа. Со тоа растителното млеко е готово.

 3. Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 1.8L растително млеко, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирници и водата.

 4. Доколку сакате да го заблажите млекото , додајте свежи излупени урми, мед или засладувач според ваш вкус.

 5. Напомена : Ние секогаш користиме македонски органски лешници кои имаат неспоредливо поубав вкус од увозните кои се продаваат на пазар.

Коментари (2)

 • KennethTut

  01 Јануари 2017 u 21:31 |
  crestor fluoxetine order viagra amitriptyline medicine buy nolvadex zoloft tretinoin cream where is the best place to buy viagra online
 • AaronLaupt

  08 Јануари 2017 u 14:01 |
  buy tretinoin glucotrol price of retin a apcalis without prescription fml forte cephalexin desyrel 50 mg for sleep crestor generic buy baclofen over the counter meclizine for vertigo

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.