Мотовилец меѓу срца

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 2
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати
Мотовилец меѓу срца

Состојки

 • 150 гр свеж мотовилец
 • 1 парче дајкон
 • 1 глава цвекло
 • 20 гр ореви потопени во вода
 • неколку брусници
 • сок од 1 лимон
 • хималајска сол по вкус

Начин на подготовка

 1. Најпрво добро измијте ги сите состојки. Дајконот и цвеклото исечете ги на тенки парчиња со помош на сецко-мандолина. Потоа од нив со помош на метално калапче во вид на срце исечете ги за да добиете правилна форма на срце.

 2. Мотовилецот ставете го во рамна чинија. Додадете ги срцата од дајкон и цвекло, оревите и брусниците. Измешајте ги состојките со лимоновиот сок и хималајската сол.

  Мотовилецот е едногодишно растение, кое се карактеризира со низок раст и мали заоблени и меки ливчиња. Мотовилецот е богат со витамини А, Б и Ц, минерали, калиум, калциум и железо, исто така, содржи протеини и растителни влакна, фитонутриенти и антиоксиданти кои штитат од рак и кардиоваскуларни заболувања. Освен тоа, го намалува лошиот (ЛДЛ) холестерол, а го зголемува добриот (ХДЛ) холестерол и има одличен вкус.

   

Коментари (12)

 • ashunkj6iugx

  14 Декември 2016 u 03:10 |
  cleocin gel online clonidine wellbutrin sr baclofen 10 mg tablet diclofenac provera revia 50 mg cialis price zithromax
 • ashunk0mcxgk

  14 Декември 2016 u 11:51 |
  cefadroxil acne
 • ashunkawx54z

  15 Декември 2016 u 18:00 |
  buy toradol
 • ashunkj1ldmb

  19 Декември 2016 u 03:28 |
  Buy Cafergot Buy Amitriptyline Buy Rimonabant more helpful hints
 • BennyScorn

  29 Декември 2016 u 17:35 |
  buy ampicillin online vermox tablets kamagra buy sildalis generic amitriptyline online viagra pills cheap
 • BennyScorn

  01 Јануари 2017 u 00:22 |
  xxx chatrooms our website
 • AlfredSoppy

  03 Јануари 2017 u 14:50 |
  motilium doxycycline inderal la vermox where to buy viagra in stores abilify aripiprazole cialis online purchase albuterol viagra
 • BennyScorn

  04 Јануари 2017 u 16:27 |
  for more amoxicillin diclofenac rimonabant online diclofenac tablet buy seroquel bupropion mg baclofen generic buy arimidex online
 • BennyScorn

  05 Јануари 2017 u 02:52 |
  sildenafil price mobic drug triamterene viagra online no prescription where can i buy cialis online ampicillin generic celexa citalopram generic celexa amoxil baclofen tablets
 • AaronLaupt

  09 Јануари 2017 u 13:48 |
  generic moduretic lisinopril mg azithromycin 500 mg buy zoloft cheap viagra soft tabs 50 mg crestor 10mg price strattera citalopram erectile dysfunction crestor 10 mg
 • AlfredSoppy

  10 Јануари 2017 u 14:51 |
  doxycycline order fluoxetine online bupropion extra resources anafranil diclofenac sodium gel atenolol 50mg Amitriptyline cymbalta price amoxicillin
 • TracyCib

  11 Јануари 2017 u 11:17 |
  rogaine tretinoin cream requip moduretic singulair 10 mg atenolol 50 mg citalopram hbr 20mg ventolin buy amoxil tadalis sx without prescription

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.