Највкусна салата

5.0/5 оценка (3 гласови)
 • Порции: 3
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Салати
Највкусна салата

Состојки

 • 2 краставици
 • 2 авокада
 • 2 роткви
 • 3 чешниња лук
 • Сок од 1 цеден лимон
 • Хималајска сол по вкус

Начин на подготовка

 1.  Краставицата и авокадото исецкајте ги на коцки од околку 1-1.5 см, додека чешнињата лук исечкајте ги на многу ситни коцки (1-2 мм).

 2. Ставете ги во длабока чинија и додадете го сокот од лимонот.

 3. Авокадото (ако е доволно меко) ќе почне да се топи, односно ќе стане малку кашаво.

 4. Размешајте ја целата смеса уште еднаш.

 5. Земете еден прстенест калап од 8см, и наполнете го.

 6. Ротквата исечете ја на тркалца и наредете ја на врвот, додека калапот не е изваден.

 7. Притиснете ја смесата нежно, и извадете го калапот.

Коментари (1)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.