Оризови свежи ролни

5.0/5 оценка (1 гласови)
Оризови свежи ролни

Состојки

 • 4 оризови листови
 • 1 краставица
 • 1 поголем домат
 • 1 зрело авокадо
 • макало од лук по вкус
 • прстофат толчен афион

Начин на подготовка

 1. Најпрво листовите од ориз ставете ги во млака вода 1 минута за да омекнат. Не продолжувајте го времето бидејќи потоа можат да се скинат.

 2. Краставицата, доматот и авокадото насечете ги на тенки парчиња со должина од приближно 7 цм.

 3. На средината од кружниот оризов лист наредете наизменично од парчињата краставица, домат и авокадо. Додадете од макалото од лук и толчениот афион.

 4. На крај, листот замотајте го со содржината во него така што да добиете правоголнa форма. Повторете ја постапкта со останатите оризови листови и вашето јадење е готово.

Коментари (4)

 • Oparov Marjan-maci

  28 Мај 2014 u 16:02 |
  zdravo ne mi e jasno od kade da najdam оризови листови, оризови свежи ролни,do sega nemam sretnato pozz
  • Milanka Petrova

   29 Мај 2014 u 09:00 |
   Здраво Марјан,
   Оризовите листови можат да се најдат во Карфур- Сити Мол, само што ги нема редовно. Ако имате други прашања, Ви стоиме на располагање. Поздрав.
 • MichaelEmuch

  07 Јануари 2017 u 17:31 |
  cefadroxil for strep throat deltasone thyroid synthroid zithromax tadalafil online vermox
 • TracyCib

  10 Јануари 2017 u 18:39 |
  nexium buy rocaltrol elavil drug cephalexin 500 mg capsules levaquin 750 confido

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.