Протеински бомбички од амарант

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 4
 • Сложеност: средно
 • Категорија: Десерти
Протеински бомбички од амарант

Состојки

 • 50 гр сончогледово семе
 • 50 гр ореви
 • 50 гр бадеми
 • ¼ лажичка сол
 • ½ банана
 • 2 мали лажички јаворов сируп или по вкус (или мед)
 • 3-4 урми излупени и без семки
 • 50 гр амарант

Начин на подготовка

 1. Пуканки од амарант: Пуканките од амарант имаат сличен вкус и мирис како обичните пуканки само се многу помали. Одлично одат со јаткастите плодови и бананата во овој рецепт  и даваат посебен шмек на овие бомбички. Овие пуканки се подготвуваат брзо и лесно, а се најинтересниот дел од овој рецепт.  Ставете тава на висока температура за добро да се загрее.Не се додава никакво масло.  Додавајте по 1 голема лажица амарант одеднаш, непрекинато мешајќи и за приближно 15 секудни ќе добиете пуканки. Повторете ја постапката со преостанатиот амарант и ставете го настрана.

 2. Во процесорот за храна Magimix ставете го сончогледот, бадемите, оревите и солта и мешајте додека не се исецкаат. Не обработувајте ги премногу за да останат парчиња од јаткастото овошје.

 3. На ред е да се направи сместата од банана и урми за да се сврзат состојките. Во блендерот Vitamix  ставете ја бананата, урмите и јаворовиот сируп додека не се добие кремаста смеса.

 4. Ставете ја оваа смеса во длабок сад и помешајте со јаткастото овошје.  Направете топчиња од добиената мешавина и извалајте ги во пуканките од амарант.

 5. Можете да ги чувате во фрижидер или во замрзнувач.

Коментари (1)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.