Путер од кикирики

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 8
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Готвено
Путер од кикирики

Состојки

 • 400 гр излупени печени кикирики

Начин на подготовка

 1. Ставете ги кикириките во Vitamix садот и прицврстете го капачето.

 2. Изберете менлива брзина 1, вклучете го блендерот и полека зголемете ја брзината до менлива 10, па до турбо брзина користејќи ја рачката (тампер) за да ги потиснете состојките до сечилата.

 3. Кога путерот ќе почне слободно да тече низ сечилата (за приближно 2 минути) исклучете го блендерот, по потреба можете да додадете малку маслиново масло.

 4. Чувајте го во добро затворен сад. Исто така, може да се замрзне за подолга употреба.

 5. *Напомена - Путерот направете го со свежо печени и излупени кикирики, никако со излупени вакумирани кикирики, тие не само што не се здрави, туку напротив се и многу штетни за човековото здравје. Ако успеете да најдете и вистински струмички кикирики, ќе имате полн погодок.

Коментари (4)

 • ashunkvkdgiv

  16 Декември 2016 u 00:13 |
  arimidex cost zithromax online trazodone medication singulair erythromycin 250 mg medrol 4 mg amoxil crestor buy prednisone online
 • ashunkft66c7

  16 Декември 2016 u 04:27 |
  prometrium generic endep generic deltasone as explained here order paxil online buy zyloprim propecia
 • RobertWrids

  31 Декември 2016 u 10:54 |
  benicar online
 • MichaelEmuch

  09 Јануари 2017 u 18:38 |
  buy levitra buy viagra soft elimite celebrex kamagra viagra buy online canada

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.