Путер од макадамија

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 2
 • Сложеност: лесно
 • Категорија: Путери
Путер од макадамија

Состојки

 • 450 гр макадамија (австралиски орев)

Начин на подготовка

 1. Ставете ја целата макадамија во Vitamix машината.

 2. Прво вклучете го на променлива брзина и зголемете ја од 1 до 10, а потоа вклучете го на максимална брзина.

 3. Со помош на Тамперот низ отворот од малото капаче овозможете добра обработка, па блендирајте се додека не стане мазна смеса.

 4. За околу 2 минути ќе добиете прекрасен крем путер кој слободно се движи низ ножевите на машината.

 5. Со тоа веќе е готов перфектниот здрав путер од макадамија, кој се чува во фрижидер.

 6. Забелешка – Ќе ви биде потребен блендер со високи перформанси (high speed blender) како што е Витамикс, за да го добиете вистинскиот вкус, кремаста и мазна структура

Коментари (2)

 • Нерегистрирани

  01 Април 2014 u 13:15 |
  kade ima makadamija da se kupi
  • Milanka Petrova

   02 Април 2014 u 08:36 |
   Почитувани,
   Макадамијата можете да ја најдете во продавниците за здрава храна каде што продаваат и друго јаткасто овошје. Поздрав.

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.