Рататуј - рецепт на Лилјана Давкова

5.0/5 оценка (2 гласови)
Рататуј - рецепт на Лилјана Давкова

Состојки

 • ОСНОВА:
 • 1-2 помали тиквички
 • 1-2 модри патлиџани
 • 4-5 домати
 • СОС:
 • 4-5 домати
 • 1 глава кромид
 • 1 пиперка
 • 1-2 чешниња лук
 • 4 лажици маслиново масло
 • зачини по вкус- хималајска сол, црн бибер, магданос и босилек
 • ЗА ПОСИПУВАЊЕ:
 • 1 врзоп магданос
 • 1 пиперка
 • 2-3 чешниња лук
 • 3-4 лажици маслиново масло

Начин на подготовка

 1. Рататауј според рецепт на Лилјана Давкова која ни го испрати за наградниот предизивик „Гответе со нас“.

  ОСНОВА:Тиквичките, модриот патлиџан и доматите исечете ги на кругови и посолете.

 2. СОС: Во тава на масло, прво кратко потпржете го ситно сечканиот кромид и лукчето, околу 2 мин. Потоа, додадете ја ситно сечканата пиперка и продолжете да пржите уште 5 мин., па додадете ги ренданите домати, магданосот, босилекот, хималајската сол, и биберот, исто така продолжувајки сето заедно да се пржи уште 5-6 мин. Тргнете од огнот.

 3. ЗА ПОСИПУВАЊЕ: Во мал сад ставете ги ситно исечканиот магданосот, лукчето и пиперката. Сето ова залејете го со маслиновото масло и оставете настрана.

 4. Во садот подготвен во кој ке се прави Рататуј, прво истурете го доматниот сос, а врз него наредете ги исечените кругови модар патлиџан, домати и тиквичките. Откако ќе ги наредите сите парчиња, врз нив посипете ја смесата спремана од магданос и лук.


 5. 5. Ставете во рерната да се пече на 180-200 степени целзиусови околу 60 мин.

  Совет: Ако сте љубител на лутиот вкус, можете да ставете лути пиперки, наместо благи.

Коментари (4)

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.