Ролат од рогач

5.0/5 оценка (1 гласови)
 • Порции: 5
 • Сложеност: сложено
 • Категорија: Десерти
Ролат од рогач

Состојки

 • 3-4 банани
 • 125 гр рогач
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 15 излупени урми

Начин на подготовка

 1. Сите состојки се ставаат во процесорот за храна Magimix во најголемиот сад, па се обработуваат се додека не добиете еднаква смеса.

 2. Потоа смесата се реди на силиконски подлошки во Excalibur дехидраторот и се остава да се дехидрира на 41 степен околку 12-15 часа.

 3. Откако кората ќе биде готова, ќе ја извадите т.е одлепите од силиконската подлошка, па по целата површина ќе го намачкате филот кој е составен од :

  • 2 банани
  • 30 мл кокосово масло
  • 30 гр рендан кокос
  • 1 лажица мед
 4. На крај ќе ја завиткате кората, со веќе нанесениот фил и ќе го исечете ролатот на парчиња дебели околу 1 см.

  Верувам дека многу ќе ви се допадне овој рецепт.

Коментари (5)

 • ashunkzwvxta

  17 Декември 2016 u 00:01 |
  celebrex online buy prozac metformin eurax low cost cialis amoxil over the counter viagra
 • ashunk2avfhm

  18 Декември 2016 u 17:32 |
  generic viagra lipitor mg buy neurontin buy avodart
 • AlfredSoppy

  02 Јануари 2017 u 20:16 |
  buy celebrex buy prednisone elocon mometasone furoate cream prozac 10 mg bupropion online
 • MichaelEmuch

  09 Јануари 2017 u 09:56 |
  levaquin amoxicillin aldactone cost amitriptyline hydrochloride where to buy clonidine lasix online bupropion hcl 150mg endep without prescription
 • CharlesSmabe

  11 Јануари 2017 u 10:44 |
  ventolin albuterol inhaler explained here cafergot buy bactroban cream viagra view homepage prednisolone pack hydrochlorothiazide zovirax buy doxycycline monohydrate

Оставете коментар

Оставивте коментар како гостин. Подолу зачленување по желба.